2024 Mart Enflasyon: Memur ve Emekli Zam Oranları

Memur ve memur emeklilerinin alacağı fark belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin alacağı fark belli oldu

Mart ayı enflasyon verilerinin açıklanması, memur ve emeklilerin 3 aylık enflasyon farkını ve alacakları zam miktarını merak etmelerine sebep oldu. Her yıl ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen maaş artışları, bu enflasyon farkıyla belirleniyor. Peki memur ve memur emeklileri ne kadar fark alacak?


Binlerce memur ve emekli, mart ayının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan 3 aylık enflasyon farkını beklemeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, mart ayında enflasyon yüzde 3,16 olarak gerçekleşti.


EMEKLİLER NE KADAR FARK ALACAKLAR?

Bu durumda, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak, şubat ve mart aylarındaki enflasyon farkını almış olacaklar. Bu da mart ayı itibarıyla memur ve emeklilerin alacağı zam miktarının yüzde 15,05'e ulaşmasını sağladı.

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı da almaktadırlar. Temmuz ayında gerçekleşecek olan yılın ikinci zammı da bu enflasyon farkıyla belirlenecek.

Mart sonu itibarıyla yüzde 15'i aşan bu rakam, nisan, mayıs ve haziran aylarına ait enflasyon verileriyle netleşecek. Dolayısıyla memur ve memur emeklileri, temmuz ayında toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 15'ten fazla bir zammı hak etmiş olacaklar.


 

DİĞER HABERLER

3 maden ocağı imha edildi
3 maden ocağı imha edildi
23 Nisan 2024 Salı
CHP
CHP'de torpil rüzgarı
23 Nisan 2024 Salı