Meteoroloji Uyardı: Çöl Tozlar Hasta Edebilir

Meteoroloji uyardı: Çöl tozları için maske takın

Türkiye'de bu hafta Libya üzerinden gelen çöl sıcağı etkili. Sıcağın yanı sıra çöl tozları da yurtta etkisini gösterecek.

Meteoroloji uyardı:  Çöl tozları için maske takın

Türkiye bir kez daha çölden esen rüzgarın etkisi altında. Libya üzerinden gelen bu çöl sıcağı, rüzgar ile birlikte tozu da getiriyor. Uzmanlar, dün Marmara ve Ege bölgelerinde çok yoğun şekilde etkili olan çöl tozlarının yarın Anadolu'da yoğunluğunu artıracağını belirtti. Çöl tozlarının tüm yurtta Cuma gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Tekirdağ'da gökyüzünden yağan çamur sebebiyle, sokak aralarında park halinde bulunan araçlar çamurla kaplandı. Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, "Yağış hafifse kuvvetli çamur bırakıyor. Yağış kuvvetliyse havayı temizliyor." dedi. Perşembe günü Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nde çamurlu yağmurların olacağını dile getiren Aykaç, Cuma günü rüzgarların yön değiştireceğini ve havayı temizleyeceğini belirtti.

Özellikle akciğer hastalıkları başta olmak üzere kronik hastalıkları olanların çöl tozundan olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Aykaç, koruyucu maske kullanımını önerdi. Aykaç, "Toz koruyucu maskeler dediğimiz; N95'ler ya da ıslak bez yardımıyla solunumu öneriyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde çarşamba günü ise hava sıcaklığının artması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, vatandaşları sıcak havadan korunmaları için 11.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalarını önerdi.

ADANA 15 GÜNLÜK HAVA DURUMU
 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi