Mevsim Değişiklikleri Arıcılığı Olumsuz Etkiliyor

Mevsim değişiklikleri arıcılığı olumsuz etkiliyor

Mevsim değişiklikleri arıcılığı olumsuz etkiliyor

Eskişehir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, bölgede meydana gelen sıcak ve soğuk hava değişimlerinin arıcılığı ve bal üretimini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Yiğit, Eskişehir'de son haftalarda yaşanan hava değişimlerinin arıcılık ve bal üretimi faaliyetlerine etkilerini değerlendirirken, özellikle Eskişehir civarında yaşayan arıların bal üretimini en çok etkileyen unsurun değişen yaz ve kış şartları olduğunu vurguladı.
Eskişehir'de yıllık yaklaşık 108 ton bal üretildiğini belirten Yiğit, bu üretimin büyük çoğunluğunun Mihalıççık, Bozdağ gibi çevre ilçelerden sağlandığını söyledi. İlçelerde çeşitli türlerde bal üretildiğini ifade eden Yiğit, merkez ilçelerde ise sadece sedir balı üretildiğini aktardı.
Yiğit, Eskişehir'in genel olarak soğuk bir iklimle karakterize edildiğini belirtirken, arıların bahar aylarına kadar geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Arıların mevsim değişikliklerine uyum sağlayabildiklerini ancak kış ve yaz dengesizliğinin arı ömrünü kısalttığını vurgulayan Yiğit, bu durumun bal üretimini olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.
Aşırı sıcaklıkların arıların normal dinlenme sürelerini bozduğunu ve çalışma sürelerini artırdığını belirten Yiğit, bu durumun arıların ömrünü kısalttığını ve doğal kayıplara neden olduğunu dile getirdi. Ancak, mevcut koşullara rağmen şurup ve ek beslemelerle arıların bahara hazırlanabileceğini sözlerine ekledi.

 

DİĞER HABERLER

3,9
3,9'luk deprem panik yaşattı
18 Nisan 2024 Perşembe
4.7
4.7'lik deprem panik yarattı
18 Nisan 2024 Perşembe
4.2
4.2'lik deprem korkuttu
17 Nisan 2024 Çarşamba