Emekli Maaşı Zamı ve 2024 Temmuz Beklentileri

Milyonlar merakla bekliyor: İşte olası emekli maaşı zammı

SSK, Bağ-Kur emekli zammı Ocak döneminde yüzde 11,68 ek zam ile yüzde 49,25’e yükseltilmişti. En düşük emekli maaşının 10 bin TL yapıldığı Ocak döneminde ikramiyelere yüzde 50 zam yapıldı. Türkiye’de yaşayan milyonlarca emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak zamma çevrilmiş durumda. Emekliye olası yapılacak zam oranı ve taban maaş için merak edilenler rakamları derledik.


Milyonlar merakla bekliyor: İşte olası emekli maaşı zammı

2024 yılının ‘Emekliler Yılı’ olarak açıklanmasının ardından emeklilere özel refah paketi geleceği öngörülüyor. Temmuz döneminde yapılacak zam ve 10 bin TL olan en düşük emekli maaşında da düzenlemeye gidilecek. Emekli kart uygulaması ile emeklilerin giderlerinin azaltılıp hayat şartlarının iyileştirilmesi amaçlanacak.


ADIMLAR KADEME KADEME OLACAK

Ocak döneminde yapılan zam ve düzenleme ile en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye çıkarıldı. Senede 2 defa ödenen emekli bayram ikramiyesinde ise yüzde 50 artış yapılarak 3 bin TL'ye yükseldi. Ayrıca Ocak zammında tüm emeklilere yüzde 49,25’lik zam yapılmıştı.

Emeklilere yönelik atılan bu 3 adımın ardından Temmuz zammı ve refah paketinin gündeme gelmesi bekleniyor.


YILLIK ENFLASYONA GÖRE ZAM

Emeklilerin zam oranları enflasyona göre şekil alıyor. Temmuz ayında yapılacak olası artışla ilgili öngörüler belli olurken desteklerle ilgili çalışmalar devam ediyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken, memur emeklileri buna ek olarak toplu sözleşmeyle birlikte enflasyon farkı alıyor.

Enflasyonun 3 aylık verilerine bakıldığında artış şuan için yüzde 15 olarak görülüyor. 3 aylık enflasyon verisinin daha gelmesiyle birlikte 6 aylık enflasyonun yüzde 25-30 arasında olması ihtimaller arasında yer aldı.

Bir ihtimal de emeklilere Temmuz ayında 6 aylık enflasyon yerine yıllık enflasyona göre zam oranı belirlenmesi. Bu formülün hayata geçirilmesi durumunda zam oranının yüzde 35-40 arasında olması bekleniyor.


TABAN MAAŞ VE REFAH PAYI

İhtimaller dahilinde zam oranına ek olarak emekliler arasındaki farkı gidermek için zam oranına ek olarak refah payının eklenmesi de gündemdeki yerini koruyor. 6 aylık veya yıllık enflasyon verisine göre yapılacak zam refah artışı için yüzde 10-15 bandında ekstra artışın da yapılması masada bir seçenek olarak bulunuyor.

Ek olarak Ocak ayında 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarılan en düşük emekli maaşının da yeniden belirlenmesi bekleniyor. En düşük emekli maaşının yeniden belirlenmesiyle seyyanen desteğin de artması bekleniyor.


EMEKLİ MAAŞI ZAM TABLOSU

3 aylık enflasyon: Yüzde 15

6 aylık beklenti: Yüzde 25-30

Refah payı beklentisi: 10-15 puan

Yıllık enflasyon beklentisi: Yüzde 34-40

Taban maaş: 10 bin TL


EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 FORMÜL

6 aylık enflasyon formülü

Yıllık enflasyon formülü

Asgari ücret ile eşitleme formülü

 

DİĞER HABERLER

Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi