MSB: 75 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

MSB: 75 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonlarda son iki haftada 75 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

MSB: 75 terörist etkisiz hale getirildi

 Aktürk, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlarla son iki haftada 75 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar Irak'ın kuzeyinde 331, Suriye'nin kuzeyinde ise 417 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.
Ayrıca, sınırlardan yasa dışı geçmeye çalışanların engellenmesine yönelik çalışmaların da sürdüğünü belirten Aktürk, son iki haftada 373 kişinin yakalandığını ve 4 bin 784 kişinin sınırı geçemeden engellendiğini bildirdi. Böylelikle, 1 Ocak'tan bugüne kadar yakalananların sayısının 2 bin 485'e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısının da 46 bin 305'e ulaştığını söyledi.Operasyonlar kapsamında yaklaşık 45 kilogram uyuşturucu madde ile 7 tabancanın ele geçirildiğini aktaran Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgesel ve küresel barışa katkılarının da devam ettiğini vurguladı.
Aktürk, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin katkısıyla TSK'nın etkinliğinin arttığını belirterek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi (MİLKAR)" ve "Temel Eğitim Helikopteri"nin muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını dile getirdi.
Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam ettiğini belirten Aktürk, bu faaliyetlerin harbe hazırlık seviyesini en üst düzeyde tutmayı amaçladığını ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi