MSB’de Basın Toplantısı Yapıldı

MSB’de basın toplantısı yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), son bir haftada Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 108 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

MSB’de basın toplantısı yapıldı

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü vurguladı. Aktürk, TSK'nın PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı mücadelesinin artan bir etki ve baskıyla devam ettiğini belirtti.


Tuğamiral Aktürk, son bir haftada Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde 67, Suriye'nin kuzeyinde ise 41 teröristi etkisiz hale getirdiğini ifade etti. Böylelikle, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar Irak'ın kuzeyinde 443, Suriye'nin kuzeyinde ise 510 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Aktürk, ayrıca Irak'ın kuzeyinden kaçan 2 PKK'lı teröristin Habur hudut karakoluna teslim olduğunu ve 3 Mayıs'ta Pençe operasyonu bölgesinde şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Ata Göçmen'e rahmet diledi.


Sınır güvenliğine ilişkin olarak, Aktürk, son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5 terörist ve 355 kişinin yakalandığını, 1582 kişinin ise sınırı geçemeden engellendiğini bildirdi. Böylelikle, 1 Ocak'tan bugüne kadar yakalananların sayısının 3.488'e ve hududu geçemeden engellenen kişi sayısının 52.442'ye ulaştığını belirtti.
Aktürk, ayrıca bölgesel ve küresel barışa katkılarına değinerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uluslararası misyonlarda dünya barışına katkı sağladığını ifade etti. Bununla birlikte, Filistin ve İsrail arasında yaşanan gerginliğe de değinerek, barışın sağlanması için uluslararası toplumu sorumlu davranmaya çağırdı.
Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yerli ve milli savunma sanayisiyle donatıldığını ve imkanlarının her geçen gün arttığını vurgulayan Aktürk, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracının muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını ve TCG Kınalıada korvetinin Bangladeş'e ulaştığını söyledi.
Bakanlık kaynakları, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Irak'ın kuzeyindeki terörist sayısında artış olduğuna dair sorulara karşılık, sürekli operasyonların devam ettiğini ve güvenlik önlemlerinin alındığını belirttiler. Ayrıca, üs bölgelerinde yaşanan yıldırım düşmesi olaylarına ilişkin tedbirlerin artırıldığını ve sürdürüldüğünü açıkladılar.

 

DİĞER HABERLER

Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi