Öğretmenler Meslektaşları İçin İş Bıraktı

Öğretmenler öldürülen meslektaşları için iş bıraktı

Başkentte bazı öğretmenler, Eyüpsultan'da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek için iş bırakma eylemi yaptı.

Öğretmenler öldürülen meslektaşları için iş bıraktı

Oktugan'ın ölümünün ardından birkaç eğitim sendikası, Türkiye genelinde bazı okullarda sendikalı öğretmenlerin derslere girmemesi yönünde karar aldı. Öğretmenlerin iş bırakma eylemi nedeniyle, bazı veliler çocuklarını okula göndermedi.


Ankara'da da, birçok sendikaya üye öğretmen iş bıraktı ve protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.
Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde bir araya gelerek sloganlar attı ve "Öğretmenleri koruyun, geleceğinizi koruyun", "Asıl mesele, ölüyoruz" ve "Öğretmenlerimize dokunmayın" gibi dövizler taşıdı.


Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Haydar Urfalı, yasal düzenlemelerin ve etkili politikaların uygulanamaması nedeniyle okullarda öğretmene yönelik şiddetin arttığını ifade etti. Urfalı, her okula güvenlik görevlisi atanması ve okullarda kamera sistemlerinin kurulması gerektiğini belirterek, Bakanlığın bu konuda bütçe ayırmasını talep etti.
Urfalı, Türk Eğitim-Sen'in eğitimde şiddeti önlemek için 2019 ve 2023'te iki kez kanun teklifi hazırladığını ve Meclis'e sunduğunu belirtti. Urfalı, tüm siyasi partilerden bu teklife destek vermelerini ve yasalaşmasını beklediklerini ifade etti.
Eğitimde şiddeti engellemek için yasal düzenlemelerin olmadığı bir Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun kabul edilmeyeceğini vurgulayan Urfalı, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan eğitimde şiddete yönelik özel bir politika geliştirmesini istediklerini belirtti.
Öğretmenler, çeşitli saldırılar sonucu hayatını kaybeden meslektaşlarının isimlerini okuyarak "Buradayız" diye yanıt verdi.
Bazı sendika üyesi öğretmenler, Oktugan'ın ölümünün ardından Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplandı. Ellerinde dövizlerle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne doğru yürüdüler.
Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim-Sen, Öğretmenler Sendikası, TEÇ-Sen, Genç Eğitim-Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, okullardaki şiddeti protesto eden sloganlar attı ve Meclis'in önündeki parkta bir araya geldi.
Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, öğretmene yönelik her saldırının tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırı olduğunu belirtti. Özbay, okullardaki şiddetin sona ermesi için Bakanlığın harekete geçmesi ve gerekli önlemleri alması gerektiğini söyledi. Özbay, eğitimde şiddetle mücadele için bir yasa çıkarılması, eylem planının hazırlanması ve faillerin caydırıcı şekilde cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi