Sağlık çalışanlarına “yıpranma payı”

Sağlık çalışanlarına “yıpranma payı”

Sağlık Sen  Şube Başkanı Kurum, Başbakan Erdoğan’ın yıpranma payının 5 hizmet yılına karşılık bir yıl olacağı müjdesini verdiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarına “yıpranma payı”

Sağlık Sen Adana Şube Başkanı Recep Kurum, sağlık çalışanlarına üç müjde verdiklerini belirterek, “Uzun zamandır dile getirdiğimiz sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, lisans tamamlama hakkı getirilmesi ve kurumlarda kreşlerin zorunlu tutulmasına yönelik talebimizin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi, sağlık çalışanlarını sevindirmiştir.” dedi
“BAZILARININ HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK”
Başbakan Erdoğan’ın söz konusu yıpranma payının 5 hizmet yılına karşılık 1 yıl olacağı müjdesini verdiğine dikkat çeken Sağlık Sen Adana Şubesi Başkanı Recep Kurum, “Bazılarının hayal bile edemeyeceği bu kazanımları elde etmemiz, sağlık çalışanları açısından son derece önemlidir. 12 yıldır ülkemizde önemli değişim ve dönüşüm süreçleri yaşıyoruz.  Bu sürecin en önemlilerinden birisi, sağlıkta yaşanan dönüşüm oldu. Bu süreçte bütün vatandaşlarımızın eşit şekilde sağlık hizmeti almalarının önü açıldı.  Sağlık çalışanları bu hizmeti sunarken yıpranıyor, ancak yıpranma payı alamıyor. Bunu bir örnekle tanımlayacak olursak, bir kaza yerine sağlık çalışanı, jandarma, polis, itfaiye ve gazeteciler geliyor.  Sağlık çalışanları dışında, bu saydığım bütün meslek gruplarının yıpranma payı var; 7/24 hizmet veren ve çalışanlarının yüzde 60’ından fazlası bayan olan sağlık çalışanlarının yıpranma payı maalesef alamıyor. Sağlık çalışanları da, en az polisler, itfaiyeciler, gazeteciler kadar yıpranmaktadır.” diye konuştu.
“YIPRANMA PAYININ DÜZENLENMESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI OLUMLU ETKİKLEYECEK”
Toplu Sözleşme’den, Kamu Personeli Danışma Kurulu’na ve Kurum İdari Kurul Toplantılarına kadar sürekli dile getirilen bu talebin, yetişirse bu yasama yılı bitmeden, yetişmemesi halinde ise gelecek yasama yılının hemen başında yapılacak kanun düzenlemesiyle hayata geçeceğini vurgulayan Recep Kurum, “Söz konusu yıpranma payı düzenlemesi, her hizmetin ‘hasta memnuniyeti’ üzerine kurulduğu sağlık hizmetlerinde zaman zaman şiddete uğrayan, tükenmişlik sınırında hayatlarını sürdüren sağlık çalışanlarını olumlu şekilde etkileyecektir.” ifadesini kullandı.
Sağlık çalışanlarına verilecek yıpranma payının bir hakkın verilmesi kadar, bir mağduriyetin de giderilmesi anlamına geldiğini ifade eden Recep Kurum, ”Sağlık çalışanlarına yönelik bir diğer müjdemiz ise, lisans tamamlama konusundadır. Lisans tamamlama konusunda müjde bekleyen 100 binden fazla sağlık çalışanının talebine Başbakan olumlu cevap vermiş, söz konusu çalışmanın bir an önce yapılıp, tamamlanması yönünde talimat vermiştir. Çalışırken kariyer yapmak isteyen veya mesleğinde akademik çalışma yapmak isteyen sağlık çalışanlarının önünü açacak bu düzenlemenin, çalışma hayatına olumlu katkılar yapacağına olan inancımız tam olup, Sağlık Bakanlığı Başbakanımızın talimatı sonrası bu konuda çalışmalarına hız vermiştir. Sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından olan kreş konusundaki talebimize de olumlu yaklaşan Başbakanımız, mevcut tesislerle bundan sonra gerçekleşecek projelerde kreş bulunmasının mecburi hale getirileceğini söyledi. Çalışan ailelerin en büyük sorunlarından birisi olan kreş konusunun çözüme kavuşmuş olması da bizleri ayrıca sevindirmiştir. Unutulmamalıdır ki Döner Sermaye ve Ek Ödemelerin emekliliğe yansıtılması konusunda ısrarlarımızdan vazgeçmedik ısrarlarımıza da devam ediyoruz. İnşallah bu kazanımımızı da Sağlık-Sen hanesine yazdıracağız. Diğer taraftan en son 1995’de değişen ek göstergelerin yeniden düzenlenmesi günün şartlarına göre uygun hale getirilmesini istiyoruz. Bu ek göstergelerden hizmetli memur arkadaşlarında faydalanmasını istiyoruz.” dedi. 

 

DİĞER HABERLER

Yangına müdahale devam ediyor
Yangına müdahale devam ediyor
17 Temmuz 2024 Çarşamba
Ruhsatsız madende göçük
Ruhsatsız madende göçük
17 Temmuz 2024 Çarşamba
Bağ evi yandı
Bağ evi yandı
17 Temmuz 2024 Çarşamba