31 Mart Yerel Seçimleri I Askı Listeleri İçin Bugün Son Gün

Seçim süreci son hızla ilerliyor

Seçim süreci son hızla ilerliyor

Bugün, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'ne yönelik muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek.


Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği 1 Aralık 2023 tarihli seçim takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenme süreci 2 Ocak'ta başlamış ve 4 Ocak'tan itibaren kamuoyuna açılmıştı. Bu tarih aynı zamanda itiraz sürecinin de başlangıcını işaret etmişti.

Bugün itibarıyla seçmen listeleri askıdan indirilirken, aynı zamanda itiraz süreci de tamamlanacak. Yüksek Seçim Kurulu, listelere yapılan itirazları en geç 20 Ocak Cumartesi gününe kadar değerlendirecek.


Ayrıca, bina bazında seçmen kayıtlarının YSK ve e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulanma işlemi de bugün sona erecek. Bu süreçte, seçmenlerin kayıtlarını kontrol etme ve gerekli düzeltmeleri yapma imkanı bulunuyor.

Yine YSK'nin belirlediği takvim çerçevesinde, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandık başvuru süreci de bugün itibarıyla sona eriyor. Bu seçmenlerin bir yakını, seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına başvuruda bulunabilir ve seyyar sandıkta oy kullanma imkanını sağlayabilir.

 

Etiketler:
muhtarlık askı listeleri

DİĞER HABERLER