Sokak Köpekleri Uyutulacak mı? Taslakta Neler Var?

Sokak köpekleri uyutulacak mı? TBMM’ye sunulan taslakta neler var?

TBMM'ye sunulan başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenleme taslağında çeşitli maddeler bulunuyor. Taslak, öncelikle hayvanların sahiplendirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor ve uyutma yöntemi ilk planda düşünülmüyor. 

Sokak köpekleri uyutulacak mı? TBMM’ye sunulan taslakta neler var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Eğer sahiplendirmeyi başarabilirsek bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz" dedi.

Ak Parti, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişikliğe hazırlanırken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taslağın Meclis'e ulaştığını duyurdu.

Bakan Tunç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bir taslak çalışması yapmıştı. Ve bu taslak çalışması Meclis grubumuza intikal ettirildi. Milletvekillerimiz elbette bunu değerlendireceklerdir. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımızı sürdürüyoruz biz. Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Sonrasında yine hayvanları korumayla ilgili araştırma komisyonu kurulmuştu, o komisyonun tavsiye kararları doğrultusunda birtakım düzenlemeler yapmıştık. Hayvanları Koruma Kanunu'nda; 'evcil hayvan', 'sahipsiz hayvan' gibi tanımlar netleştirilmişti ve hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Bu anlamda, hayvanları koruma konusundaki hassasiyetimiz devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Taslak metninde dikkat çeken maddeler ise şu şekilde sıralanıyor:

·  Barınak yapımı, kısırlaştırma ve bakımında belediye uhdesinde olması öngörülüyor.

·  Belediyeler görevini yapmazsa İller Bankası'ndan aldığı paraların bir kısmı kesilecek

·  Sahiplendirilme esas olacak, tüm köpeklere çip takılacak

·  Köpek sahipleri köpeklerine sahip çıkmazsa ağır para cezaları getirilecek

·  Sahibi olmayan köpeklerin kaydı belediyede olacak

·  Uyutulma ilk planda düşünülmeyecek

Bu düzenlemeyle sokak köpeklerinin refahı ve toplumla uyum içinde yaşaması hedefleniyor.

Sokak köpeklerine yönelik yapılan düzenlemeyle ilgili tartışmalar sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin önemli bir açıklaması oldu. Parti grubunda konuşan Erdoğan, "Mevzuatta yapılacak değişiklikle, sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini amaçlıyoruz. Bu değişiklikteki tek hedefimiz budur. Hazırlıkları devam eden kanun teklifiyle köpek bakımevi olmayan yerlerde, hemen bakımevleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar bu bakımevlerinde tutulacak. Ayrıca sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak. Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak ve çip takılarak sahibine teslim edilecek, bundan sonra da çok sıkı takip edilecek. Biz istiyoruz ki, barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin. Özellikle hayvan severlerimizin bu süreçte, barınaklardaki köpekleri sahiplenmek suretiyle daha fazla sorumluluk alacaklarına inanıyoruz. Aynı şekilde belediyelerin, kanunun kendilerine yüklediği görevleri en güzel şekilde yerine getirerek, sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz. Böylece, bu önemli sorunu hep birlikte, en geniş mutabakatla, milletimizin arzu ve beklentileri yönünde çözmüş olacağız" ifadelerini kullandı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Feci yangına müdahale devam ediyor
Feci yangına müdahale devam ediyor
15 Haziran 2024 Cumartesi
Ormanlık alanda feci yangın
Ormanlık alanda feci yangın
13 Haziran 2024 Perşembe
Feci yangına müdahale devam ediyor
Feci yangına müdahale devam ediyor
13 Haziran 2024 Perşembe
MSB basın toplantısı yaptı
MSB basın toplantısı yaptı
13 Haziran 2024 Perşembe
Düzensiz göçmenler yakalandı
Düzensiz göçmenler yakalandı
13 Haziran 2024 Perşembe
TEM Otoyolu
TEM Otoyolu'nda Korkutan Kaza
12 Haziran 2024 Çarşamba
TOBB ve ICC’den ortak imza
TOBB ve ICC’den ortak imza
12 Haziran 2024 Çarşamba