TBMM Önünde Protesto

TBMM önünde protesto

Engellilerin Haklarına Erişim Platformu, engellilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde eylem gerçekleştirdi.

TBMM önünde protesto

Milli Egemenlik Parkı'nda bir araya gelen platform üyeleri, "Eşit, erişilebilir ve bağımsız bir yaşam istiyoruz", "İstihdamda engelli kotası arttırılsın" ve "Engelli Bakanlığı istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı ve sloganlar attı.


Platform sözcüsü Turhan İçli, burada yaptığı açıklamada, özellikle Kovid-19 salgını sonrasında engelli haklarında bir duraksama olduğunu iddia etti.


Türkiye'de engelli nüfusunun yüzde 12 olduğunu belirten İçli, 2024 yılı bütçesinin yüzde 1'inin engellilere ayrıldığını ifade etti. İçli, şunları kaydetti:
"Asgari ücretliler asgari ücretin altında yaşam mücadelesi veriyor. Emekli işçilerin aylıkları 10 bin lira civarında ve bu miktarla geçinmeleri mümkün değil. Engelli aylığı 4 bin 195 lira seviyesinde ve bu miktarla yaşamak zor. Bakım aylıkları da yetersiz. Dolayısıyla, engellilerin yaşam standartlarını artırmak için engelli aylıklarının ve bakım ücretlerinin artırılması taleplerimizi yüksek sesle dile getiriyoruz."

 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi