TEMA Vakfı: Dirençli Kentler İçin Çağrı!

TEMA Vakfı: dirençli kentler için çağrı!

TEMA Vakfı: dirençli kentler için çağrı!

TEMA Vakfı, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Yerel Yönetimler için Ekosiyaset Belgesi 2024'ü hazırlayarak tüm belediye başkanı adaylarına çağrıda bulundu.

Belgede, doğal varlıkların korunması ve kentlerin iklim krizi ve doğal afetlere karşı dirençli hale getirilmesi için politika ve stratejilerin geliştirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu doğrultuda, yerel yönetimlerin toprak, su, orman, tarım alanları gibi doğal varlıkları korumaya yönelik çözüm önerilerine odaklanması gerektiği ifade ediliyor.
TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç, yerel yönetimlerin son dönemde salgın, deprem ve iklim krizi gibi zorlayıcı durumlarla mücadele ettiğini belirtiyor. Ataç'a göre, ekolojik kriz ve afetlerle baş etmek için yerel yönetimlerin hazırlıklı olması ve doğa olaylarına dirençli yapılar inşa etmesi gerekiyor.
Ataç, ayrıca iklim değişikliğiyle mücadelede yerel yönetimlerin önemli bir rol üstlendiğini vurguluyor. Kentlerin nüfus yoğunluğu, plansız yapılaşma ve yeşil alanların azalması gibi faktörlerin hava kirliliğini artırdığını belirten Ataç, yerel iklim eylem planlarının hazırlanması ve uygulanmasının önemine dikkat çekiyor.
Belgede, yerel yönetimlerin politika tercihlerinin yurttaşların yaşam kalitesini ve doğal varlıkları etkilediği ve bu süreçlerde katılımcı bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiği vurgulanıyor. Kentlerin sürdürülebilirlik, demokrasi, eşitlik ve sosyal adalet ilkeleri çerçevesinde planlanması gerektiği ifade ediliyor.

 

DİĞER HABERLER

MHP
MHP'li Durmaz'dan tepki
21 Nisan 2024 Pazar
Kara yollarında son durum
Kara yollarında son durum
20 Nisan 2024 Cumartesi
110 liralık kurabiye gündem oldu
110 liralık kurabiye gündem oldu
20 Nisan 2024 Cumartesi