TSK Bir Haftada 54 Teröristi Etkisiz Hale Getirdi

TSK son bir haftada 54 teröristi etkisiz hale getirdi

 Milli Savunma Bakanlığı (MSB), son bir hafta içinde Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 54 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

TSK son bir haftada 54 teröristi etkisiz hale getirdi

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesini sahanın gereksinimlerine uygun bir şekilde sürdürdüğünü belirtti.
Aktürk, son bir hafta içinde Irak ve Suriye'nin kuzeyinde toplam 54, yıl başından itibaren ise Irak'ın 360'ı, Suriye'nin kuzeyinin ise 442'si olmak üzere toplam 802 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Operasyonlar neticesinde Irak'ın kuzeyinden kaçan 2 PKK'lı teröristin 21 Nisan'da Habur hudut karakoluna teslim olduğunu belirten Aktürk, sınırların dünya standartlarında ve teknoloji yoğunluklu sistemlerle korunduğunu ifade etti.
Aktürk, son bir haftada sınırlardan yasa dışı geçmeye çalışan 6'sı terör örgütü mensubu 284 kişinin yakalandığını ve 2 bin 291 kişinin sınırdan geçmesinin engellendiğini aktardı. Yıl başından bu yana ise 2 bin 769 kişinin yakalandığını ve 48 bin 596 kişinin sınırı geçmesinin engellendiğini belirtti.
Aktürk, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in Romanya ziyaretine de değinerek, bakanın NATO ve bölgesel güvenlik konularında görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade etti.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası misyonlar kapsamında birçok coğrafyada başarılı görevler üstlendiğini ve bölgesel ile küresel barışa katkılar sağladığını vurgulayan Aktürk, Türkiye'nin stratejik iş birliğini geliştirmeye odaklandığını söyledi.

 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe