Savunma Sanayisinin Yeni Teknolojileri İzmir'de

Türk savunma sanayisinin yeni teknolojileri vitrine çıktı

Türk savunma sanayisi, EFES-2024 Tatbikatı'nda tanıtılan yeni teknolojilerle göz doldurdu. KEMANKEŞ 2 adlı mini akıllı seyir füzesi ve DAĞHAN H-620 zırhlı muharebe aracı, üstün özellikleri ve yüksek teknolojileriyle dikkat çekti.

Türk savunma sanayisinin yeni teknolojileri vitrine çıktı

İzmir'in Seferihisar ilçesinde devam eden EFES-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nda ilk defa kullanılacak silah ve savunma sistemlerinin de bulunduğu teknolojiler, açılan sergiyle tanıtıldı.

EFES-2024 TATBİKATI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Türk savunma sanayisinden 48 şirketin ürünlerini görücüye çıkardığı sergide, ilk kez tanıtılan sistemlerle, tatbikatın fiili atışlı bölümünde kullanılan bazı ürün ve sistemler de yer aldı.

Türk savunma sanayisinin kabiliyetlerinin tatbikat katılımcısı ülkeler tarafından sahada görülmesine olanak sağlanan sergide Baykar'ın geliştirdiği mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ 2 ile Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) yapımı zırhlı muhabere aracı DAĞHAN H-620 öne çıktı.YAPAY ZEKA DESTEKLİ OTO PİLOT SİSTEMİ

Adını Türk savaş tarihinde önemli bir role sahip olan okçulardan alan KEMANKEŞ Füze Ailesi'nin yeni üyesi olan KEMANKEŞ 2, yapay zeka destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirebiliyor.

Yaklaşık 1 saat havada kalabilen mini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu yerli jet motoru sayesinde süratle düşman hattı gerisindeki riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebiliyor.

200 kilometre görev menziline sahip olan ve yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini zorlu hava şartlarında dahi tanıyarak tam isabetle imha edebilen KEMANKEŞ 2, gece ve gündüz şartlarında kullanılabiliyor. Barındırdığı anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeden görev yapabilen KEMANKEŞ 2, elde ettiği tüm veri ve görüntüleri yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya veri takibi konusunda da destek sağlayabiliyor.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ 1 ise geçen yıl Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2023 kapsamında ilk kez halka açık bir şekilde sergilenmişti.ZIRHLI, PALETLİ VE YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ

Sergide MKE tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri ve modern orduların ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen hibrit tahrik sistemli, paletli ve zırhlı muharebe aracı DAĞHAN H-620 de ilk kez tanıtılan araçlardan biri oldu.

Yeni nesil teknolojileri barındıran 18-20 ton sınıfındaki bu aracın üzerine 20-40 milimetre uzaktan komutalı silah sistemi entegre edilebiliyor.

DAĞHAN H-620, düşük kızılötesi iz bırakan ve sessiz hareket etmesini sağlayan hibrit tahrik sistemine sahip olmasıyla da dikkati çekiyor.

MKE Anonim Şirketi AR-GE Mühendisi Seyfettin Topaloğlu, DAĞHAN H-620'nin zırhlı, paletli ve yüzde 100 elektrikli bir araç olarak tanımlanabileceğini belirtti.

Hibrit bir teknolojiyle de donatılan DAĞHAN'ın üzerinde jeneratörlerinin bulunduğunu, bu sayede kendi kendini şarj edebildiğini anlatan Topaloğlu, şunları kaydetti:

"Hem ZMA hem ZPT araçlarının karışımı bir araç diyebiliriz. 18-20 ton sınıf aralığında bir araç. Hem personel taşıyabiliyor hem de üzerindeki silah sistemleriyle muharebe yapabiliyor. Bu yüzden aslında kompakt bir araç oldu. Şu an kendi envanterimizde elektrikli bir araç yok. Bu araç o yüzden güzel bir teknoloji olacak kuvvetimiz için. Üzerindeki pil paketleriyle ve jeneratör desteğiyle beraber 830 kilometreye kadar menzile sahip. Bu aracımızın testleri yeni tamamlandı. Bütün sürüş testlerini ve atış testlerini başarıyla geçti. Sergiye test parkurundan geldi diyebiliriz."


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Ormanlık alanda feci yangın
Ormanlık alanda feci yangın
13 Haziran 2024 Perşembe
Feci yangına müdahale devam ediyor
Feci yangına müdahale devam ediyor
13 Haziran 2024 Perşembe
MSB basın toplantısı yaptı
MSB basın toplantısı yaptı
13 Haziran 2024 Perşembe
Düzensiz göçmenler yakalandı
Düzensiz göçmenler yakalandı
13 Haziran 2024 Perşembe
TEM Otoyolu
TEM Otoyolu'nda Korkutan Kaza
12 Haziran 2024 Çarşamba
TOBB ve ICC’den ortak imza
TOBB ve ICC’den ortak imza
12 Haziran 2024 Çarşamba
Kara yollarında son durum
Kara yollarında son durum
12 Haziran 2024 Çarşamba