Türkiye Yunanistan Arasında Gerginlik

Türkiye, Ege'de deniz parkı istemiyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin tepkisine rağmen Ege'de deniz parkı projesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Türkiye, Ege'de deniz parkı istemiyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin tepkisine rağmen Ege Denizi'nde deniz parkı projesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Miçotakis, Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmelerin Kıbrıs konusundaki ilerlemelerden etkilendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13 Mayıs'ta yapacakları görüşmenin tarihini belirlediklerini ifade eden Miçotakis, Türkiye'nin deniz parkı ilanı konusundaki tepkisini değerlendirdi. Miçotakis, Türkiye'nin tepkisini anlamakta zorlandığını ve Yunanistan'ın çevre konusundaki inisiyatifi tamamen mazeretsiz bulduğunu belirtti. Yunanistan'ın, Atina'da düzenlenen Okyanuslarımız Konferansı'nda verdiği söz doğrultusunda deniz parklarını hayata geçireceğini vurguladı.

Miçotakis, Türkiye ile olan ilişkilerdeki iyileşmenin, Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki deniz yetki sahaları konusundaki görüşlerini değiştirmediğini söyledi. Ancak bu durumun, olumlu bir atmosfer yaratma ve pozitif gündeme odaklanma konusunda engel oluşturmayacağını ifade etti.

Yunanistan'ın bu kararı sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde deniz parkları ilan etme kararının, Ege sorunlarını istismar ettiği ve uluslararası deniz hukukunu ihlal ettiği belirtilmişti. Ayrıca, Türkiye'nin bu tür fiili durumları kabul etmeyeceği ve statüsü tartışmalı bölgelerdeki Yunanistan'ın eylemlerine karşı çıkacağı vurgulanmıştı.
 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma