"Yeni Uzay Görevi ve Bilim Misyonu" toplantısı

Türkiye'nin Astronotlarıyla "Yeni Uzay Görevi ve Bilim Misyonu"

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşunun, 8 Haziran'da Virgin Galactic'in ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşeceği duyuruldu.

Türkiye'nin Astronotlarıyla "Yeni Uzay Görevi ve Bilim Misyonu"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu hakkında Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever ve Alper Gezeravcı ile bir basın toplantısı düzenledi. Kacır, "Türk Astronot ve Bilim Misyonu"nun, Türkiye'nin uzay çalışmalarında yeni bir dönemi başlattığını belirtti. 

Bakan Kacır, Geride bıraktığımız 22 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en büyük yatırımı insan kaynağımıza yaparak, AR-GE ve inovasyon altyapımızı güçlendirdik. Teknolojide paradigma değişimlerine odaklanarak, araştırma, geliştirme ve üretim kabiliyetimizi yükselttik, birçok alanda asırlık kalıcı kazanımlar elde ettik. İnşa ettiğimiz teknoloji ekosistemiyle uzayın sunduğu sınırsız fırsatlardan yararlanmaya fazlasıyla hazır durumdayız. Yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A'yı 8 Temmuz haftasında uzaya göndereceklerini anımsatan Kacır, "TÜRKSAT-6A ile haberleşme uydusu geliştirme ve üretme kabiliyetine sahip 11 ülkeden biri olacağız."dedi.

Bakan Kacır, Atasever'in görevinin, Türkiye için uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönemi başlattığını vurguladı. Atasever'in bu uçuşunun, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatlerini korumak ve küresel uzay yarışında önemli bir oyuncu olmak için atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Son olarak, Kacır, Atasever'in görevinin, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatlerini korumak ve küresel uzay yarışında önemli bir oyuncu olmak için atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti. Uzay teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, Türkiye'nin uzaya bağımsız erişim programını sürdüreceğini ve uluslararası işbirliklerini artıracağını sözlerine ekledi.

 

DİĞER HABERLER

15 Temmuz gecesi
15 Temmuz gecesi
14 Temmuz 2024 Pazar
4 maden ocağı imha edildi
4 maden ocağı imha edildi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kağıt fabrikasında feci yangın
Kağıt fabrikasında feci yangın
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Anız yangını söndürüldü
Anız yangını söndürüldü
11 Temmuz 2024 Perşembe
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
10 Temmuz 2024 Çarşamba