Yapay Zekada Yeni Dönem Başlıyor Ölüler Dönecek

Yapay zeka ile ölü insanlar geri dönecek

Araştırmacılar, vefat etmiş kişilerin "ölübotlar" olarak bilinen yapay zeka sohbet robotları ile döneceğini açıkladı.


Yapay zeka ile ölü insanlar geri dönecek

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, ölü insanların yapay zeka simülasyonlarının insanlar üzerinde olası psikolojik etkileri nedeniyle "yüksek riskli" olduğu belirtiliyor. Cambridge Üniversitesi'ndeki etik uzmanları tarafından yapılan bu çalışma, ölen kişilerin kişiliklerini taklit edebilen ve "ölübotlar" olarak bilinen yapay zeka sohbet robotlarının, hayatta kalanların korunması için güvenlik protokolleri gerektirdiğini ortaya koyuyor.

Bazı yapay zeka şirketleri, müşterilerine vefat eden sevdiklerinin dilini ve kişilik özelliklerini simüle etme seçeneği sunmaktadır. Ancak araştırmacılar, bu teknolojinin insanlar üzerinde olası etkilerinin ciddiyetine dikkat çekiyorlar. Leverhulme Centre'dan ortak yazar Dr. Tomasz Hollanek, bu tür hizmetlerin, ölen kişilerin doğru simülasyonlarından kaynaklanan psikolojik etkilerin insanlara ciddi sıkıntılar yaşatabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar, özellikle de zor zamanlarda ortaya çıkabilecek olan bu teknolojinin etik kullanımını vurguluyorlar. Dr. Katarzyna Nowaczyk-Basinska, yapay zeka simülasyonlarının sevdiklerine bir veda hediyesi olarak bırakılabileceğini ancak bunun nasıl kullanıldığına dair şeffaflığın artırılması ve önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

Bu çalışma, "Griefbots, Deadbots, Postmortem Avatars: on Responsible Applications of Generative AI in the Digital Afterlife Industry" başlıklı bir makalede yayımlanmıştır. Araştırmacılar, bu teknolojinin yanlış kullanımının ölüler tarafından takip edilmeye eşdeğer olabileceği uyarısında bulunuyorlar.
 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi