Yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

Yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Yeni Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Karahan oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan görevden alma ve atama kararında,

“Cumhurbaşkanlığından: Karar: 2024/26

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörű) Hafize Gaye Erkan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına (Guvernörlüğüne), 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Başkan (Guvernör) Yardımcısı Fatih KARAHAN atanmıştır” denildi.

Dr. Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve 

New York

 Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022'de Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022'de Amazon'da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştır.

 

Etiketler:
Fatih Karahan

DİĞER HABERLER

Twitch
Twitch'e erişim engeli geldi
24 Şubat 2024 Cumartesi