Kar Nedeniyle 5 İlde 73 Yola Ulaşım Sağlanamıyor

Yoğun kar nedeniyle 73 yola ulaşım sağlanamıyor

Yoğun kar nedeniyle 73 yola ulaşım sağlanamıyor

Ülkenin geniş bir bölgesini etkileyen kar yağışı, ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor. Beş ilde meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle, toplamda 73 yol ulaşıma kapanmış durumda.


Kastamonu'da kar nedeniyle kapanan 19 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, bölgede etkili olan karın, özellikle yüksek rakımlı köylerde ulaşımı aksattığı belirtildi.

Açıklamada, "30 Ocak itibarıyla kapalı köy yolu sayımız 79 olmuştu. Ekiplerimizin çalışmalarıyla sabah itibarıyla 78 köy yolumuz trafiğe açılmıştır. Kar yağışının devam etmesi nedeniyle şu an 19 köy yolumuz kapalı olup Özel İdare ekiplerimiz çalışmalarına devam etmektedir" bilgisi verildi.


Van

Van'da etkili olan kar nedeniyle kapanan mahalle ve mezra yollarının açılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kent genelinde 22 yerleşim biriminin yolu kapandı.

Karla mücadele ekipleri, söz konusu yolların açılması çalışmalarını sürdürüyor.

​​​​​​​Van-Bahçesaray kara yolu çığ tehlikesi nedeniyle kapalı tutulurken ilçeye ulaşım Bitlis'in Hizan ilçesi üzerinden sağlanıyor.

Hakkari

İl Özel İdaresi'nden alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Yüksekova ilçesinde 2 mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Bu yolların açılması için çalışmalarını sürdüren ekipler, savurma aracıyla Merzan Futbol Sahası'nın da kardan temizlenmesine yardımcı oldu.

Karayolları 117. Şube Şefliği ekipleri de Yeşiltaş köyü yakınlarında meydana gelen çığ nedeniyle kapanan Yüksekova-Dağlıca yolunu yürüttükleri zorlu çalışmayla açtı.

Şemdinli ilçesinde yer yer 5 metre karın bulunduğu Alan köyü yolunu açan karla mücadele ekipleri, Kayalar köyü ve aynı güzergahtaki üs bölgesine ulaşımın sağlandığı bölgede de yol açma ve genişletme çalışması yürütüyor.

Bitlis

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kar ve tipi nedeniyle 14 köy yolunun kapandığını belirtti.

Kurtkan, vatandaşların mağdur olmaması için kardan kapanan köy yollarının kısa sürede ulaşıma açılacağını kaydetti.

Bitlis merkeze bağlı Yukarıkaraboy köyü yolunda karla mücadele çalışması yürüten iş makinesi operatörü Kenan Dayan da kentin yüksek kesimlerindeki bazı bölgelerde 4 metre karın bulunduğunu söyledi.

Belediye ekipleri de kentteki cadde ve sokakları ile okulların bahçesinde kar temizleme çalışması yürüttü.

Muş

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar ve fırtına nedeniyle il genelinde 16 köy yolunun kapandığını söyledi.

Yentürk, kapalı yolların açılması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Belediye karla mücadele ekipleri de kent merkezinde yol genişletme ve tuzlama çalışması yaptı.

 

Etiketler:
Kar Yağışı

DİĞER HABERLER

Antalya
Antalya'da Deprem
1 Mart 2024 Cuma
Kars
Kars'ta üst üste 2 deprem
28 Şubat 2024 Çarşamba