Otobüs Şoförü "Tek ve Asli Kusurlu" Sayıldı

11 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförü "tek ve asli kusurlu"

Mersin'de 11 kişinin hayatını kaybettiği zincirleme trafik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi heyeti ön raporunda, tutuklu otobüs şoförünün "tek ve asli kusurlu" olduğu belirtildi.

11 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförü "tek ve asli kusurlu"

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Yenice Mahallesi mevkisinde 26 Mayıs'ta meydana gelen kazayla ilgili Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor.

Başsavcılığın görevlendirdiği uzman bilirkişiler tarafından hazırlanan ön raporda, kazanın meydana geldiği bölgedeki incelemeler, hava koşulları, trafik seyri ve kazanın oluş şekli dikkate alınarak otobüs şoförü Ali G.'nin "tek ve asli kusurlu" olduğu bildirildi.

Raporda, bilirkişi heyetinin kazaya ilişkin detaylı incelemelerini titizlikle sürdürdüğü belirtildi.

Polis ekiplerince hazırlanan trafik kaza tespit tutanağında da otobüs şoförünün "yolun ve havanın gerektirdiği hız şartlarına uymadığı" gerekçesiyle "asli kusurlu" olduğu kaydedildi.

Öte yandan, otobüste teknik ve işlevsel anlamda eksiklik olup olmadığıyla ilgili inceleme başlatılması için Başsavcılık bir bilirkişi heyeti daha görevlendirdi.


 

"DİĞER ARABALARA ÇARPTIĞIMI BİLE ANLAYAMADIM"

Tutuklu otobüs şoförü Ali G.'nin savcılık ve emniyetteki ifadelerine ulaşıldı.

Diyarbakır'dan 26 Mayıs saat 10.30 sıralarında İstanbul'a doğru yola çıktıklarını anlatan Ali G., şunları kaydetti:

"Ben araçta ikinci şoför olarak yer alıyordum. Akşam saat 16.00'ya kadar aracı ilk şoför kullandı. Daha sonra o dinlenmeye gidince yerine ben geçtim. Adana'da bazı yolcuları indirdik. Adana gişelerini geçtikten bir süre sonra ne olduğunu anlayamadan otobüs kaymaya başladı. Direksiyonu toparlayamadım, otobüsün hakimiyetini kaybettim. Araç yan yattı. Bu şekilde kayarak karşı tarafa geçtim. Diğer arabalara çarptığımı bile anlayamadım."

Ali G., kazanın ardından araçtan indiğini belirterek, "Kazadan sonra hemen araçtan indim. O sırada dışarı baktığımda çarptığım diğer araçları gördüm. Daha sonra otobüsteki yaralıları görmeye başladım. Bazılarını araçtan dışarı çıkardım. Ardından yardım bulmaya çalıştım. Çevredekilere seslenerek 112'yi aramalarını istedim. Olaydan dolayı çok üzgünüm. Keşke olmasaydı. Ben, bu işi ekmek parası için yapıyordum" ifadelerini kullandı.

TAG Otoyolu'nun Yenice Mahallesi mevkisinde, Star Diyarbakır firmasına ait Ali G. idaresindeki 34 SD 8821 plakalı yolcu otobüsü, karşı şeride geçerek 2 otomobil ve 1 kamyona çarpmış, ardından aynı bölgede bir kaza daha meydana gelmişti. İlk kazada 11 kişi hayatını kaybetmiş, 33 kişi yaralanmış, diğer kazada ise 6 kişi yaralanmıştı. Tedavisinin ardından gözaltına alınan otobüs sürücüsü Ali G. tutuklanmıştı.

 

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba