185 Kiloyla Doğum Yaptı

185 kiloyla doğum yaptı

Tüp mide ameliyatı olacağı süreçte hamile olduğunu öğrenen ve doğuma 185 kilo ile giren Safiye Aydın Taştan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde göğüs kafesinin alt kısmından yapılan nadir sezaryen operasyonla bebeğine kavuştu.

185 kiloyla doğum yaptı

Çocukluğundan bu yana obezite problemi olan ve 8 yıl evlatözlemi çeken 40 yaşındaki Safiye Aydın Taştan, tüp mide ameliyatı öncesi yapılan tetkiklerinde 3,5 aylık hamile olduğunu öğrendi. Obeziteden kaynaklı ciddi hayati riske karşın bebeğini dünyaya getirmeyi göze alan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran Taştan, burada takibe alındı. Karnının alt bölgesinde toplanan yoğun yağ tabakası nedeniyle normal doğumu ve bu noktadan sezaryen operasyonu mümkün olmayan Taştan'ın bebeği, kalabalık bir ekibin girdiği, nadir yapılan cerrahi operasyonla göğüs kafesinin alt bölgesinden çıkarıldı. Anne Taştan, bu sayede 2 kilogram 800 gram ağırlığında dünyaya gelen oğluna kavuştu.Bebeğini 12 Mayıs Anneler Günü'nde dünyaya getiren Taştan, "8 yıllık evliyim, çocuğumuz olmuyordu. Tüp mide ameliyatı için hastanede verdiğim tahlilde 3,5 aylık hamile olduğumu öğrendim." dedi. Yaşadığı zor günleri anlatırken gözyaşlarını tutamayan anne, doktorlarına teşekkürlerini iletti ve "Çok zorluk çektim ama çok mutluyum. Dünya tatlısı bir oğlum oldu. Çok şükür, onu sağlıkla kucağıma aldığımda büyük mutluluk yaşadım. İsmini İbrahim Agah koyduk." diye konuştu.
Anneyi takip eden ve doğumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Deniz Karçaaltıncaba, "Çok ciddi obezitesi olan hastamızın karın yağları neredeyse dizine kadar uzanıyordu ve bu bölgede çok geniş bir yağ tabakası vardı. Yağ tabakasının içinden ilerlemek ve bebeğe ulaşmak imkansızdı. Bu nedenle başka bir teknik kullanarak, göğüs kafesinin hemen altından girerek, düz bir kesiyle karın boşluğuna ulaştık. Bu esnada yağ tabakalarını aşağı doğru çekerek bebeği çıkardık. Son derece düzgün ve başarılı bir operasyon oldu." açıklamasında bulundu. Obezite konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Pınar Tokdemir Çalış, obezitenin anne ve bebek açısından risklerine dikkat çekti ve planlı gebeliklerde, vücut kitle indeksi normal düzeye geldikten sonra hamileliğin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

 

 
Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba