Banka ATM'leri Birleşiyor İşlemler Ücretsiz Olacak

7 kamu bankasının ATM'si TAM'da birleşti

Devlete ait 7 banka ATM'leri Türkiye'nin ATM Merkezi "TAM" platformunda birleşti.

7 kamu bankasının ATM'si TAM'da birleşti

Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT ATM'leri, "TAM" platformu altında bir araya geldi. Bu platform sayesinde bu bankaların müşterileri, farklı kamu bankalarının ATM'lerini kullanabilecek ve herhangi bir komisyon ücreti ödemeyecekler.

Platformun amacı, üye bankaların müşterilerine daha hızlı ve avantajlı hizmet sunmak için bankacılık işlemlerini tek noktadan ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamak. TAM ATM'lerinde para çekme, para yatırma, bakiye sorgulamanın yanı sıra diğer bankacılık işlemleri de gerçekleştirilebilecek.

Şu anda 81 ilde 5 bin 600 adet ATM ile hizmet veren platform, yakın gelecekte üye bankaların tüm ATM'lerini sisteme dahil ederek 19 bin adede ulaşmayı hedefliyor.

Bu işbirliğiyle, ATM'ler aracılığıyla müşteri alışkanlıklarının değişmesi, şube bankacılığının işlem payının azalması, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve sektörün hizmet kalitesinin artması bekleniyor.

TAM projesi, üye bankaların müşterilerine masrafsız ve komisyonsuz hizmet sunmasını sağlayacak. Tüm ATM bileşenleri tek bir merkezde yönetilirken, ATM'ler üzerinde yeni ve ortak bir yazılım çalışacak. Bu sayede müşterilere daha geniş bir hizmet seti sunulacak.

500 milyon dolarlık bir katkı sağlaması beklenen proje, operasyonel maliyetin azaltılması, etkin nakit yönetimi ve güvenlik konularında avantajlar sağlayacak. Ayrıca, ekonomiye olumlu katkıda bulunması ve kamu faydası sağlaması öngörülüyor. TAM projesi, özel bankaların da sistemlerini entegre etme imkanı sağlayacak inovatif bir teknoloji ve altyapıya sahip.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba