Adana'da Mantar Üretiminde Bir Başarı Hikayesi

Adana'da Mantar üretiminde bir başarı hikayesi

Adana'nın girişimci ruhunu simgeleyen bir öykü, Muhammet Kana'nın başarısıyla anlam kazanıyor. 

Adana'da Mantar üretiminde bir başarı hikayesi

Isparta S.D.Ü Bahçe Bitkileri seracılık bölümünden mezun olduktan sonra memleketine dönen Kana, iş arayışındayken internette mantar yetiştiriciliğinin düşük sermaye ile karlı bir sektör olduğunu keşfetti. Bu keşif, onun kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

“Vizyonumuz ise Mantara katma değer ekleyip daha değerli şekilde satmak”

Kana, Halk Eğitim Merkezi'nin daveti üzerine, sahip olduğu bilgi ve deneyimleri bu alanda başkalarına öğretmeye başladığını söyledi. Bu süreçte yetiştirdiği öğrenci sayısı arttıkça, birlik oluşturduğunu  anlatan Kana,2020'de Adana İli Mantar Üretim Ve Pazarlama Kooperatifini kurduğunu ifade etti. Kooperatifin amacı olarak Kana, “Üreticilerden aidat veya herhangi bir ödeme almadan hammadde tedarikçilerinden indirim alarak hem üreticilere daha uygun fiyata hammadde tedarik etmek hemde kooperatifin geçimini sağlamak oldu. Vizyonumuz ise Mantara katma değer ekleyip daha değerli şekilde satmak”dedi.


Kana, sektördeki zorlukların da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Mantar üretiminde mantarın serüveni her bir üretim odası için yaklaşık 2 ay olduğunu belirten Kana, “1.Ay bitince hasat başlar sonraki ay boyuncada dalgalı şekilde bazen az bazen fazla hasat yapılır. Üretim pek kolay değildir. İklimsel,çevresel faktörlerin yanı sıra sürekli hammaddeye zam gelmesi fakat dayanıklılık süresi az olan kültür mantarının değerinde satılamaması başlıca sorunlarımızdandır. Üretimde her yıl ülkenin çeşitli şehirlerinde üretim yerleri dolaşarak bilgilerimizi günceller metodlarımızda yenilikler kullanırız.” şeklinde konuştu.


Kana, 2020 Yılında Yıllık 80-100 Ton mantar üretip semt pazarlarına satış yaparken bugün 4-5 Bin Ton Üretim yapıp sebze hali ve Komşu şehirlerede gönderim yaptıklarını söyledi. Üretimde kullandıkları  Kompost hali hazırda gübre nitelikli olduğunu aktaran Kana, “2 ayın sonunda oda tahliye edilir bu kompostlar tavuk gübresi ile karıştırılıp kamyon bazında tarlalara dökülür. Böylelikle çevreye yararımız dokunur Lakin işin bu kısmında gübreciler olduğu için biz belli bir ödeme yapıp odamızı boşaltırız gerisini gübreciler yapar. Atık kompost konusunda  belediyelerle maalesef iş birliği yapamadık” diye açıkladı.

Kooperatifi üreticilerin dağınık ve herkes kendi mahallesinde evinin önünde yahut bahçesinde üretim yaptığı için yevmiye usülü çalışanların yer aldığını belirten Kana, Kadın çalışanlar daha hassas uygulamaları yaparken erkekler ise daha ağır işleri yaptığını da aktardı. Pazarlama stratejisinin üretilen mantarın hızlıca satılması önem arz ettiğine dikkat çeken Kana, bu nedenle, mantar henüz çıkmadan önce gerekli anlaşmalar yapılıyor ve henüz piyasada olmayan mantarlar satışa sunduğunu ifade etti. Kana,Pazar araştırmalarının genellikle hammadde ve en büyük gider kalemlerine gelen artışa göre mantar fiyatının yükselmesi için çalışmalar yaptığını söyledi.

 

“Rekabetimizi daha kaliteli ürün yetiştirerek yapıyoruz”

Kana, ürünlerini sebze halindeki komisyonculara, komşu şehirlere ve şehirdeki çeşitli işletmelere dağıtan kooperatif, sektördeki rekabetin adil olmadığını belirtti.  Hibe alarak büyük üretim tesisleri kuran rakiplerinin daha düşük maliyetlerle ürün satışı yapması, küçük üreticileri zor durumda bıraktığını açıklayan Kana, ekibi daha kaliteli ürünler yetiştirerek rekabetlerini sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Kana, ürünlerinin Sebze halindeki komisyoncularına komşu şehirlerdeki komisyoncularına ve Adana’daki cafe restorant kebapçılara mantar dağıtan tedarikçilere verdiğini vurguladı.

Sektördeki rekabetin adil olmadığını belirten Kana, “Hibe ile dev üretim tesisi kuran üreticiler çok masraf yapmadıkları için daha düşük fiyata mantar satışı yapıp zaman zaman bizi zorluyor. Bu noktada rekabetimizi daha kaliteli ürün yetiştirerek yapıyoruz. Üretimde her yıl yeniliklere gidip üretim kalitesini arttırmak mantarı kurutulmuş ve salamura olarak pazara sürmek başlıca hedeflerimizden. Ülkemizdeki pozitif ayrımcılıktan bizde nasibimizi aldık Kadın kooperatifi olmadığımız için desteklerden yararlanamıyoruz. Elle tutulur bir yardım maddi veya manevi maalesef henüz göremedik. Üyeler arasında işbirliği ve iletişimi yıl içerisinde düzenlediğimiz yemekli toplantılar ve whatsapp grupları ile sağlıyoruz”dedi.

Kana, Kültür mantarı dayanıklılık süresi az olan bir sebze olduğu için üretim yerinden ilk çıkan mantar en beyaz en taze halinde olduğunu ve  bu sebeple tüketiciler doğrudan üretim yerinden alım yapmak istediğini aktardı. Kana, üretim yerinden aldıkları mantarın kalitesi yüksek olduğu için tüketiciler bu durumdan memnun olduğunu ifade etti.  Kooperatiflerinin gelecekteki planı Adana’daki zincir marketlerin tedarikciliğini yapmak olduğunu söyleyen Kana “Yeni girişimcilere tavsiyem hiç bir iş kolay değil hiç bir iş risksiz değil. Bugün mevcut üreticilerime baktığımda daha çok araştırma yapan daha çok denemeler yapan üreticiler daha başarılı ve daha istikrarlıdır.” dedi.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba