Asgari Ücrete Temmuzda Zam Müjdesi

Asgari ücrete gelecek ara zam belli oldu mu?

Asgari ücrete zam gelecek mi? Milyonlarca çalışan bu haberi bekliyordu, açıklama geldi.


Asgari ücrete gelecek ara zam belli oldu mu?

Temmuz ayında asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği hala belirsizliğini korurken, SGK uzmanları da bu umutları artıran açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammı ile ilgili beklentiler ve gelişmeler hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Asgari ücret zammı için çeşitli tahminler yapılmakta. Hükümet zam konusunda kapıları kapatmış olsa da son dönemde asgari ücretlilerin yaşadığı enflasyon kaynaklı sorunlar arttı. Bazı uzmanlar, aldıkları kulis bilgilerine dayanarak asgari ücretin 20.000 TL olacağını öne sürüyorlar. Asgari ücret zammının sembolik de olsa bir rakamla gerçekleşeceği konuşulurken, bu artışın Temmuz ayında yapılacağı iddia ediliyor.

Sendikalar, asgari ücretin yasal olarak açlık sınırının altında olamayacağını belirtiyorlar. TÜRK-İŞ tarafından açıklanan son açlık sınırı miktarı, asgari ücretin üstüne çıkmıştı. Bu nedenle asgari ücret zammı konusunun Temmuz ayında yeniden gündeme geleceği düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu konuda hazırlık yapılması için kurmaylarına talimat verdiği konuşuluyor. Asgari ücretlinin gelir durumunun iyileştirilmesi ve refah düzeyinin artırılması için Temmuz ayında yeni görüşmeler başlayabilir. Ancak asgari ücret artışının yapılabilmesi için öncelikle asgari ücret tespit komisyonunun toplanması gerekiyor. Bu konuda da işverenlerle yeni bir görüşme yapılacağı konuşuluyor.

Emekli ve memurlara ise Temmuz ayında kesin olarak zam yapılacak. Yasal olarak hem emekliler hem de memurlar 6 ayda bir zam alıyorlar. Bu nedenle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri doğrultusunda Temmuz ayında emekli ve memurlara yeni bir maaş artışı bekleniyor.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba