Bayramda Beslenme Önerileri

Bayramda beslenme önerileri

Bayramda beslenme önerileri

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre, Ramazan boyunca aç kalmaya alışan bedenin glikoz hassasiyetinin artabileceği belirtilerek, vücudun besin alımına vereceği tepkinin daha hızlı ve hassas olabileceği için bayramda beslenmeye dikkat edilmesi uyarısında bulunuldu.

Ramazan ayı boyunca tutulan oruçla birlikte vücudun öğün ve saat düzeni, tüketilen besin miktarı ve çeşitliliğinin fazlasıyla değiştiği vurgulanarak, bayram ziyaretlerinde vücudun henüz rutin düzenine geçemeden fazla porsiyon ve yüksek yağ-şeker içeren ikramların risk oluşturabileceği ifade edildi.
Bir ay boyunca oruç tutmanın ardından beslenme düzenine yavaşça dönülmesi gerektiğine dikkat çekilerek, bayramda ise ziyaretlerin ve beslenme aralıklarının daha sıklaştığına işaret edildi. Aç kalmaya alışan bedenlerde glikoz hassasiyetinin artabileceği ve vücudun besin alımına daha hassas tepkiler verebileceği belirtildi. Bu durumun ani kan şekeri yükselmelerine ve daha fazla besin alımına neden olabileceği bilgisi paylaşıldı.
Doç. Dr. Bakır, bayram ziyaretlerinde ve sofralarında yiyecekleri dikkatlice seçmenin önemine değinerek, alışılagelmiş düzenin üzerinde besin alımıyla sonuçlanabilecek ikramlara karşı porsiyon kontrolü önerdi. Basit karbonhidrat içeren tatlılar yerine kuru ve yaş meyvelerin tercih edilmesinin kan şekeri üzerinde olumlu etki sağlayabileceği belirtildi. Besin çeşitliliği ve porsiyon kontrolünün önemine vurgu yapılırken, yeterli sıvı ve su tüketiminin unutulmaması gerektiği vurgulandı.
Bayram sonrası sağlıklı beslenme düzenine dönüşle ilgili olarak kısıtlayıcı diyetler veya telafi edici davranışlardan kaçınılması gerektiği belirtilerek, detoks gibi programların zararlı olabileceği vurgulandı. Zihinsel ve bedensel eziyetten kaçınılması gerektiği ifade edilerek, bayram sonrası vücudun kendi dengesini kısa sürede toparlayabileceği bilgisi paylaşıldı.

 

DİĞER HABERLER

Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
22 Nisan 2024 Pazartesi
Boykot kelimesi nereden geliyor?
Boykot kelimesi nereden geliyor?
20 Nisan 2024 Cumartesi