“Dijital Çağın Çirkin Yüzü”

“Dijital çağın çirkin yüzü”

Son dönemlerde sıkça duyulan dijital şiddet ile ilgili bilinmesi gereken ve alınması gereken tedbirler hakkında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi aynı zamanda Psikolog Veysel Şirvan Çetin ile konuştuk.

“Dijital çağın çirkin yüzü”

Nevşehir, Hacı Bektaş Veli  Üniversitesi Sağlık Hizmetleri  Meslek Yüksekokulu, çocuk bakımı ve gençlik hizmetleri bölümü öğretim görevlisi aynı zamanda psikolog  Veysel Şirvan Çetin, diğer isimleriyle sanal şiddet, siber zorbalık ya da dijital şiddet; teknolojik iletişim cihazları kullanılarak tanıdık ya da tanımadık kişi tarafından uygulanan şiddet tür olduğunu söyledi. Kişinin karşısındaki kişiyi tehdit etme, korkutma, kısıtlama, kontrol etme, aşağılama şeklinde de görülebileceğini açıklayan Çetin, “Yanı sıra kişiye şantaj yapma, hakkında olumsuz intibaa oluşturarak hedef gösterme, iftirada bulunma, itibarını zedeleme olarak tanımlayabiliriz” şeklinde konuştu. Çetin, kimi zaman sosyal medya uygulamaları ve hesapları üzerinden, kimi zaman telefonla arayarak, mesaj yazarak, e mail atarak uygulandığını da görülebildiğini anlattı. Çetin, Verilerin çalınması, sosyal mecralarda paylaşılması, Biri tarafından sürekli takip edilme, özel hayatının veya mahrem görüntülerinin paylaşılması diğer uygulanma şekillerine örnek olabileceğini de ekledi. Şiddet türleri birbirlerini barındırmaktadır. Dijital şiddetin de aynı anda duygusal şiddeti barındırdığını ifade eden Çetin, “Mağdur kendini baskı, tehdit altında hissetmektedir. Başka açıdan baktığımızda kişiye cinsel içerikli resimler, videolar, mesajlar yollama, cinselliğini aşağılama, taciz veya tecavüzle tehdit etme olaylarında aynı zamanda cinsel şiddete maruz kalındığını görmekteyiz” dedi.

“MARUZ KALAN KİŞİLERİN YAPMASI GEREKEN ŞEYLER NEDİR PEKİ?”

Dijital şiddete maruz kalan kişiler daha sonra ne yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Çetin, “Yalnız olmadıklarını bilip durumu hemen adli makamlara ve güvenlik güçlerine bildirmeliler. Ülkemizde bu konuyla alakalı çok etkili kanunlar yürürlükte ve siber güvenlik birimi sürekli sanal devriyelerle kontroller yapmaktadır” diye açıkladı.Dijital öncesi ve sonrası için alınabilecek tedbirlerin neler olduğuna değinen Çetin, özellikle gençler çok dikkatli olması gerektiğini ve  kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini vurguladı. Tanımadıkları kişilerden gelen mesajları açmamaları ve bu kişilerle diyaloğa girmemeleri gerektiğini anlatan Çetin, “sonrasında mutlaka bu durumu kolluk kuvvetleriyle paylaşmalılar” diye ekledi.

“DUYGUSAL AÇLIK”

Dijital şiddette maruz kalan kişiler, yakın tanıdıkları(eş, sevgili) tarafından buna maruz bırakılmış ise şikayetçi olmuyor hatta beni kıskanıyor ve bu iyi bir şey diyebiliyor? Bunun nedeni sizin açınızdan nedir? Bu kişiler neden sevgi, aşk bağlamında değerlendiriyorlar? Sorumuza şöyle bir yanıt verdi: Çetin, “ Bu durum ilişki bağımlılığı ile açıklanabilir. Geçmiş yaşantılar kaynaklı olarak kişi partnerinden ayrılamaz, her türlü muamelesine göz yumar. Yeter ki benimle ilgilensin, bana kötü davranırken ya da şiddet uygularken de benimle ilişki kuruyor düşüncesi maalesef bu problemli durumu normal görmelerine sebep olabilmektedir. Sevgi, ilgi, güven, sığınılacak biri, ait olma isteği bu düşünceye yol açabilmektedir”.  Bu durumdan nasıl kurtulabileceği hakkında detaylı bilgi veren Çetin, “Mutlaka psikolojik destek almalıdırlar. En başta bu durumun anormal olduğunu, insani değerlere aykırı olduğunu, şiddetin her türlüsünün kabul edilemeyeceğini ve bahanesi olamayacağını kabul etmeleri gerekir. Bunun tam tersi yöndeki algılar kolay kolay değişmez maalesef” dedi.
“İLİŞKİ BAĞIMLILIĞININ EN ÖNEMLİ TEDAVİ SİLAHI ÖZGÜVEN EDİNEBİLMESİDİR”
Çetin, İlişki bağımlılığının en önemli tedavi silahı kişinin özgüvenini edinebilmesi gerektiğini bunun için de hem profesyonel destek hem aile ve yakın çevrenin desteği gereklidir şeklinde açıkladı. Son olarak dijital şiddete maruz kalan kişilerin daha sonraki süreçlerde tepkileri ve şiddet ile mücadele yöntemleri nasıl olduğuna değinen Çetin, “Korkuyorlar, sosyal hayattan çekiliyorlar, hesaplarını kapatıyorlar. Genellikle son çare olarak yakın gördükleri kişiye anlatıyorlar. En nihayetinde emniyete başvuruyorlar” diye ekledi.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba