Dr. Tuğba Dinçer'den Akran Zorbalığı Uyarısı

Dr. Tuğba Dinçer'den akran zorbalığı uyarısı

Dr. Tuğba Dinçer'den akran zorbalığı uyarısı

OMÜ Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Ayçiçek Dinçer, akran zorbalığıyla ilgili detaylı bir açıklamada bulundu. 

Zorbalığın, genellikle okul ortamında, okul çevresinde ve mahallelerde gözlemlendiğini ifade eden Dinçer, bu olgunun çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğini belirtti. Fiziksel, sözlü ve sosyal zorbalık olmak üzere farklı türleri olduğunu dile getiren Dinçer, zorbalığın mağdurlarında çeşitli psikolojik etkilerin görülebileceğine dikkat çekti. Ayrıca, dijital zorbalığın giderek arttığını ve çocuklar arasında sıkça yaşandığını belirtti.
Dinçer, bu durumun önlenmesi için çocuklara ve gençlere akran zorbalığı ve siber zorbalık konularında eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı.
Ailelere de önemli tavsiyelerde bulunan Dinçer, ebeveynlerin çocuklarına zorbalığın kabul edilemez olduğunu öğretmeleri ve şiddete başvurmamaları gerektiğini ifade etti.
Mağdur çocukların desteklenmesi ve ailelerin iyi iletişim kurması gerektiğini vurgulayan Dinçer, bu şekilde çocukların zorbalıkla baş etme konusunda daha güçlü olabileceklerini belirtti.
Son olarak, okul, aile ve çocuğu içine alan kapsamlı bir planlama yapılmasının zorbalığın önlenmesinde etkili olabileceğini ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
22 Nisan 2024 Pazartesi
Boykot kelimesi nereden geliyor?
Boykot kelimesi nereden geliyor?
20 Nisan 2024 Cumartesi