2024'te Dünyanın En Uzun ve En Kısa Orucu

Dünyanın en uzun ve en kısa orucunu tutan ülkeler

Dünyanın en uzun ve en kısa orucunu tutan ülkeler

Müslümanlar, farklı ülkelerde Ramazan ayına 11 Mart Pazartesi ya da bir sonraki gün başlamaya hazırlanırken, oruç tutma süreleri ülkelerin ekvatora yakınlıklarına göre değişiklik göstermektedir. En uzun ve en kısa oruç tutan ülkeleri GAZETTECOMTR olarak sizin için derledik.


EKVATORA YAKIN VE UZAK KONUMLARIN ETKİSİ

Dünya'da Kuzey Yarım Küre'de ilkbahar, Güney Yarım Küre'de sonbahar mevsiminin yaşandığı, gece ile gündüzün eşit olduğu 20 Mart bahar ekinoksuna denk gelen bu ramazanda, kutuplara en yakın noktalardaki yerleşim merkezlerinde orucun ilk ve son günleri arasında 2 saate yakın fark gözlemlenecek.

ORUÇ SÜRELERİNDEKİ DEĞİŞKENLİK

Diğer yandan ekvatora yakın bölgelerde oruç süresi, ramazan ayının genelinde 13 saatin biraz üzerinde olacak.

EN UZUN VE EN KISA ORUÇ SÜRELERİ

En uzun oruç, ramazanın muhtemel son günü 9 Nisan'da İzlanda'nın Reykjavik kentinde 16 saat 36 dakika olarak tutulurken, en kısa oruç da yine aynı gün Şili'nin Punta Arenas bölgesi ile Yeni Zelanda'nın Dunedin kentinde 12 saat 51 dakika uzunluğunda olacak. Buna göre, bu yıl dünya üzerindeki farklı konumlarda yaşayan Müslümanların oruç tutma süreleri arasındaki fark 4 saati geçmeyecek.

TÜRKİYE'DEKİ ORUÇ VAKİTLERİ

Türkiye'de ilk iftar da 18.13'te Iğdır'da yapılacak. Ramazan'ın ilk gününün son iftarı ise 19.24'te Çanakkale'de yapılacak.

 

DİĞER HABERLER

Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
22 Nisan 2024 Pazartesi
Boykot kelimesi nereden geliyor?
Boykot kelimesi nereden geliyor?
20 Nisan 2024 Cumartesi