Tadilat Yaparken Evin İçinden Hazine Çıktı

Evinde tadilat yaparken define buldu!

İngiltere’nin Güney Batı’sındaki Dorset’te yaşayan bir çift mutfaklarında yapılan tadilat sırasında define buldu.

Evinde tadilat yaparken define buldu!

2019 yılında evlerinde bir yenileme çalışması yaparken mutfak zeminini kazarken Robert Fooks ve eşi, yaklaşık 0,6 metrelik bir derinlikte sırlı kırık seramik bir kap buldular. Bu kaptaki toprak tabakasını temizlediklerinde içinde 400 yıl boyunca toprak altında kalmış altın ve gümüş madeni paralar olduğunu fark ettiler. Çift, buldukları madeni paraları yerel buluntu irtibat görevlisine bildirdi ve paraların temizlenip kimliklerinin belirlenmesi için British Museum’a gönderilmesini sağladılar. British Museum, paraların muhtemelen 1642 ile 1644 yılları arasında tek seferde gizlenmiş olabileceğini ve tarihlerin madeni paraların basılma tarihlerine dayandığını belirtti.

Keşfedilen paralar arasında altı peniden, 20 şilin veya 1 pound değerindeki altın “birleşik” madeni paraya kadar çeşitli değerlerde olanlar bulunuyor. Paraların çoğu, Dorchester’da Duke’s tarafından yapılan bir müzayede ile satıldı. Bazıları, tahmini değerlerinden çok daha yüksek fiyatlara alıcı buldu, 75.900 doların üzerinde (60.740 İngiliz Sterlini) bir fiyata satıldı.

Bu dönemdeki savaşlar, Kral I. Charles’ın 1649’da idam edilmesiyle sonuçlanan ve İngiliz tarihinde 11 yıl süren bir cumhuriyetin kurulmasına yol açan İngiliz İç Savaşı’nın bir parçasıydı. University College London’da tarih alanında doktora öğrencisi olan ve 17. yüzyıl İngiliz siyasi tarihi uzmanı Waseem Ahmed, savaşlar sırasında muhaliflerin mallarına el konulmasının yaygın olduğunu ve bu nedenle insanların o dönemde paralarını saklamasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Dorset, askeri hareketler ve karmaşa için bir merkez olduğundan, 17. yüzyılda ev sahipleri için tehlikeli bir bölgeydi ve birçok kişi mallarını korumak için çeşitli yollara başvuruyordu.

Poorton Para İstifi olarak adlandırılan bu koleksiyon, sahibi tarafından saklanmış ve geri almak üzere gömülmüş olabilir.
 

DİĞER HABERLER

Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba
4.0 büyüklüğünde deprem!
4.0 büyüklüğünde deprem!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Arılar telef oldu
Arılar telef oldu
20 Mayıs 2024 Pazartesi