Gençler ‘Puff’ Batağına Düşüyor!

Gençler ‘Puff’ batağına düşüyor!

Uzmanlar, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde, gençler arasında popüler hale gelen elektronik sigaraların, özellikle 'puff' olarak bilinen türlerinin tehlikelerine dikkat çekti.

Gençler ‘Puff’ batağına düşüyor!

Uzmanlar, bu cihazların bağımlılık yaratma potansiyelinin, geleneksel sigaralarla benzerlik gösterdiğini vurguladı.

Puff cihazlarının genellikle sıvı nikotin, aroma ve diğer kimyasalların ısıtılarak buharlaştırıldığını belirten uzmanlar, "Göz alıcı ve zararsız görünen puff cihazlarının bağımlılık yapıcı etkisi, normal sigaralardan farksızdır. Bu cihazların gençler arasında 'masum' olarak algılanması ve popüler kültürün etkisi, kullanımının artmasına neden oluyor" dedi.

Uzmanlar, puff cihazlarının popülerliğinde ünlülerin ve sosyal medya fenomenlerinin rolüne de dikkat çekerek, bu cihazların sigara içmenin yasak olduğu yerlerde dahi kullanılabildiğini ve çeşitli aromalara sahip olmalarının da tercih edilme sebeplerinden biri olduğunu ifade etti.

Puff cihazlarının kullanımının birçok riski beraberinde getirdiğini söyleyen uzmanlar, gençlerin arkadaş baskısı, popülerlik kaygısı ve merak gibi nedenlerle bu cihazları kullanmaya başladığını belirtti. Bu cihazların içerdikleri kimyasalların uzun vadeli etkileri hakkında yeterli bilginin olmadığını vurgulayan uzmanlar, akciğer enfeksiyonlarına ve solunum zorluklarına sebep olabileceği uyarısında bulundu.

E-sigaraların sigarayı bırakma sürecinde etkili bir yöntem olmadığını vurgulayan uzmanlar, "E-sigaralar, sigaradan daha az zararlı veya bağımlılık yapıcı olduğu iddiasıyla kullanılsa da aslında bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olmaz. Sigarayı bırakmak için tıbbi destek alınmalı ve belirlenen bir plan dahilinde adım atılmalıdır" diye konuştu.

Ayrıca, e-sigaraların yaygın olarak yanlış bilinen bazı inançlara da değinen uzmanlar sigaraların sigaradan daha az zararlı olduğuna dair inanç, çeşitli aromaların ve çekici tasarımların yanı sıra ünlülerin e-sigara kullanımını özendiren medya haberleri, en büyük yanılgılardan biridir. E-sigaralar, sigaradan en az kadar zararlıdır ve sigarayı bırakma amaçlı kullanılmamalıdır" dedi.

E-sigara bağımlılığı tedavisinin normal sigara bağımlılığı tedavisinden farklı olmadığını belirten uzmanlar, "Nikotin yoksunluğunu tedavi etmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda nikotin sakızları, bantları ve spreyler gibi yöntemler kullanılabiliyor. Ayrıca, nikotin isteği ile baş etmek için bazı ilaçları da tercih ediyoruz. Tedavi sürecinde psikoterapi de oldukça önemlidir. Sigarayı bırakma süreci uzun soluklu bir süreçtir ve bireylerin motivasyonlarını kaybetmeden ve umutsuzluğa kapılmadan ilerlemeleri önemlidir" diye ekledi.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba