Görme engelli yüzücü Mehmet'in hedefi, uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil etmek

Görme engelli yüzücü Mehmet'in hedefi, uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil etmek

Kastamonu'nun Daday ilçesinde yaşayan ve yüzmede Türkiye ikincisi olan 16 yaşındaki görme engelli Mehmet Büyük, uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil etme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Görme engelli yüzücü Mehmet'in hedefi, uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil etmek

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 6 yaşında görme yeteneğini kaybeden ve hayata küsen Mehmet Büyük, geçen yıl yüzme antrenörü Efehan Fidancı ile tanışınca yeniden yaşam sevincine kavuştu.

Yüzme branşıyla ilgilenmeye başlayan Mehmet, katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda ikincilik elde etti. Görme engelli sporcunun şimdiki hedefi, milli takıma seçilip uluslararası organizasyonlarda Türkiye'ye madalya kazandırmak.

Büyük: "Kesinlikle milli takımda olmak istiyorum"

Mehmet Büyük, AA muhabirine, bir tanıdığı aracılığıyla çok sevdiği yüzmeye başladığını söyledi.

İl birincisi olduktan sonra Türkiye Şampiyonası'na katıldığını aktaran Büyük, "Nisan ayında Aksaray'da düzenlenen Okul Sporları Görme Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda ikinci oldum. Bu başarının ardından Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun İzmir'de düzenlediği milli takım kampına çağrıldım. Bir hafta süren kampın ardından memleketime döndüm. Bu yıl da Kastamonu birincisi oldum. Antrenmanlarım devam ediyor. Şimdi gelecek yıl 7-10 Mayıs'ta düzenlenecek Okullar Arası Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'na hazırlanıyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi yurt dışında temsil etmek istediğini dile getiren engelli sporcu, "Kesinlikle milli takımda olmak istiyorum. Bu bayrağı, ülkemizi yurt dışında, olimpiyatlarda temsil etmek istiyorum. Görme engelliler tarafından yüzmede alınmış çok başarı yok. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. Taze kan olarak ben buna talibim. Milli takımımızı yurt dışında, olimpiyatlarda temsil etmek istiyorum. İlk hedefim milli takıma girmek. Avrupa Paralimpik Şampiyonası'na katılmak istiyorum." diye konuştu.

Daday ilçesine bağlı Görük köyünden her gün servisle Kastamonu merkezdeki Göl Anadolu Lisesi'ne geldiğini anlatan Büyük, "Lisede okuyorum. Haftada iki gün yüzme antrenmanına katılıyorum. Yüzme, görme engelliler için çok güzel bir spor. Kas gelişimimiz açısından da çok iyi. Ailem sağ olsun, her konuda destek çıkıyor, her kulvarda beni destekliyor. Yüzmek bana çok iyi geliyor, her şeyi unutuyorum." şeklinde konuştu.

Antrenör Efehan Fidancı ise Mehmet ile çok güzel çalıştıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Mehmet'in yetenekleri sayesinde iyi bir sporcu olması için yolculuğumuz sürüyor. Geçen yıl kategorisinde Türkiye ikincisi oldu. Kastamonu'da rakibi yok. Bu yıl yine il şampiyonu. Buradan aldığımız biletle Türkiye Yüzme Federasyonunun önümüzdeki yıl düzenleyeceği Türkiye Okul Sporları Yüzme Şampiyonası'na gideceğiz. Mehmet'in de her fırsatta söylediği gibi, karşımıza çıkan her engel kararlığımızı artırır. Uluslararası platformlarda Mehmet'i yüzdürmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz."

 

Etiketler:
YüzmeKastamonuMehmet BüyükTürkiyeGörme Engelli

DİĞER HABERLER

Ciltteki hasarları onarma zamanı!
Ciltteki hasarları onarma zamanı!
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Sıcak hava ve nem etkisi
Sıcak hava ve nem etkisi
21 Temmuz 2024 Pazar
Kara yollarında durum
Kara yollarında durum
15 Temmuz 2024 Pazartesi
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Evden 4 kamyon çöp çıktı
Evden 4 kamyon çöp çıktı
8 Temmuz 2024 Pazartesi
Bursa’da metroyu su bastı
Bursa’da metroyu su bastı
4 Temmuz 2024 Perşembe