Güneş Hasarına Dikkat

Güneş hasarına dikkat

Güneş ışınları, cilt üzerinde ciddi hasarlara neden olabilen bir etkiye sahip. Uzmanlar, güneş ışınlarının olumlu ve olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Güneş hasarına dikkat

Güneş ışığı, dalga boyuna ve deri yüzeyinin özelliklerine bağlı olarak deri üzerinde çeşitli etkiler gösterebilir. Atmosferden geçen güneş enerjisinin yalnızca küçük bir kısmı UV ışınlarıdır ve bu da yeryüzüne ulaşan güneş enerjisinin %5'ini oluşturur. UVB ışınlarının önemli bir kısmı ozon tabakası tarafından emilir. Ozon deliği konusundaki farkındalık, geniş önlemlerin alınmasına vesile olmuştur ve son yıllarda ozon tabakasındaki deliklerin küçüldüğü gözlemlenmiştir.

Güneş ışınları, D vitamini sentezinde önemli bir rol oynar. Ancak, güneşin zararlı etkilerini göz önünde bulundurarak, güneşe maruz kalma süresi kontrol edilmelidir. Uzun süreli güneşe maruz kalma ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Güneşin olumsuz etkileri arasında güneş yanığı, cilt kuruluğu, dehidrasyon, cilt yaşlanması ve cilt kanseri yer alır.

Güneş hasarının oluşumunda birçok faktör rol oynar, bunlar arasında deri tipi, UV ışınlarına maruz kalma süresi, güneşin yoğunluğu ve çocukluk çağı gibi faktörler bulunur.

Güneşten etkili bir şekilde korunmanın yolları arasında gölgede durmak, koruyucu giysiler giymek ve güneş koruyucu kremler kullanmak yer alır. Güneş koruyucu kremler, deriye uygulandığında UV ışınlarını emerek veya yansıtarak koruma sağlar. İyi bir güneş koruyucu, geniş spektrumlu, suya ve terlemeye dayanıklı, irritasyon yapmayan ve yeterli bir güneş koruma faktörüne sahip olmalıdır.

Güneşten korunma bilinci her mevsimde önemlidir, özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı ve güneş koruyucular düzenli olarak kullanılmalıdır.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba