Hac İbadeti ve Sosyal Medya: İmanın Önemi

Hacı adaylarına Diyanet'ten "Sosyal Medya" uyarısı yapıldı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kabe tavafları sırasında sosyal medya kullanımına dikkat çekerek, "Ravza'yı ve Kabe'yi, fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir." uyarısında bulundu.

Hacı adaylarına Diyanet'ten "Sosyal Medya" uyarısı yapıldı!

Mekke'deki hacı adayları, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala ibadetlerini yerine getiriyorlar. Umre yapma, Kur'an-ı Kerim okuma, tavaf etme ve kutsal mekanları ziyaret etme gibi eylemlerle vakit geçiriyorlar.

Ancak, bazı hacı adaylarının yakınlarını görüntülü arayarak veya sosyal medya hesaplarından canlı yayın açarak tavaf yapmaları dikkat çekiyor.

Medine İrşad Fetva Koordinatörü Mustafa Bilgiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haccı önemli bir ibadet olarak nitelendirerek, hac ibadetlerinde ölçüyü kaçırmamak gerektiğini vurguladı.

Bilgiç, "Hac sırasında özellikle Ravza'da ve Kabe'yi tavaf ederken cep telefonlarıyla ölçüyü kaçıran kardeşlerimiz oluyor. Çünkü Kabe'yi tavaf ederken ibadet halindeyiz. İbadet halindeyken, sevdiklerimizi kendi ibadetimize şahit kılmak yerine, oradaki hareketlerimizi imanımıza şahit kılalım." dedi.

Hacı adaylarının tavaf sırasında ve kutsal mekanları ziyaret ederken sosyal medya kullanmaması gerektiğini belirten Bilgiç, "Bu doğru değil." ifadelerini kullandı.

Tavaf sırasında dua okumanın daha uygun olduğunu vurgulayan Bilgiç, "Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza'yı ve Kabe'yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir. Hac ibadetinin sadece hareketlerden ibaret olduğunu zannedip arkasındaki anlamı anlamadığınızda, gerçek manada haccı tam olarak yerine getiremezsiniz." şeklinde konuştu.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Kara yollarında durum
Kara yollarında durum
15 Temmuz 2024 Pazartesi
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Evden 4 kamyon çöp çıktı
Evden 4 kamyon çöp çıktı
8 Temmuz 2024 Pazartesi
Bursa’da metroyu su bastı
Bursa’da metroyu su bastı
4 Temmuz 2024 Perşembe
Su altında sürpriz evlilik teklifi
Su altında sürpriz evlilik teklifi
29 Haziran 2024 Cumartesi