Hava Kirliliği İnsan Ömrünü Kısaltıyor

Hava kirliliği insan ömrünü kısaltıyor

Hava kirliliği, insan ömrünü ortalama 2,3 yıl kısaltırken, 2019'da dünya ekonomisine 8,1 trilyon dolarlık bir yük getirdi.

Hava kirliliği insan ömrünü kısaltıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü (UNEP), Dünya Bankası ve Chicago Üniversitesi Enerji Politikası Enstitüsü verilerine dayanarak hazırlanan bir rapora göre, hava kirliliği insan sağlığını ciddi şekilde etkileyerek erken ölümlere yol açıyor ve dünya ekonomisine büyük bir yük getiriyor.

DSÖ'nün raporuna göre, dünya nüfusunun neredeyse tamamı, sağlık için güvenli kabul edilen hava kalitesinin altında bir hava solumak zorunda kalıyor, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayanlar bu durumdan daha fazla etkileniyor.

Dış mekan hava kirliliği, özellikle ince partikül madde sebebiyle felç, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve solunum yolu hastalıklarının görülmesinde rol oynuyor. Aynı şekilde, iç mekan hava kirliliği de dış mekan kadar tehlikeli olabilir. DSÖ'nün raporuna göre, yaklaşık 2,3 milyar insan, evlerinde gaz, biyokütle enerjisi ve fosil yakıtlar kullanarak zararlı iç mekan hava kirliliğine maruz kalıyor. Bu durum, özellikle 5 yaş altı çocuklar olmak üzere birçok insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor.

2019'da, ince partikül maddeye maruz kalmak birçok ölüme neden oldu. Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkeleri bu durumdan özellikle etkilendi. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, felç, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi birçok sağlık sorununun nedeni olarak dış mekan hava kirliliği ve ince partikül maddeye maruz kalma gösteriliyor.

Hava kirliliği, insan ömrünü ortalama 2,3 yıl kısaltarak ciddi bir etki yaratıyor. Bu etki, alkol kullanımı, ulaşım kazaları ve HIV/AIDS gibi diğer faktörlerden çok daha fazla. Asya, bu etkiden en çok etkilenen bölge olarak öne çıkıyor. Bangladeş, Hindistan ve diğer Asya ülkeleri, hava kirliliğinin insan ömrünü en fazla kısalttığı ülkeler arasında yer alıyor.

Dünya Bankası'nın 2022 raporuna göre, 2019'da ince partikül maddeye maruz kalmanın neden olduğu ölümler ve hastalıkların küresel maliyeti 8,1 trilyon doları buldu. Bu, küresel GSYİH'nın yüzde 6,1'ine denk geliyor. Kuzey Amerika, Doğu Asya ve Pasifik, Güney Asya gibi bölgeler, hava kirliliğinin ekonomik maliyetinden önemli ölçüde etkileniyor.

 

DİĞER HABERLER

Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba