Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

Eskişehir'de bir vatandaşın, hurda halde bulduğu ve yaklaşık 1 milyon lira harcayarak restore ettiği araç, trafikteki vatandaşların ilgisini çekiyor.


Eskişehir’de yaşayan Mesut Boru, 4 yıl önce atıl bir durumda 1963 model bir aracı komşusunun bahçesinde fark etti. Aracın sahibi ile iletişime geçen Boru, aracı satın aldı.

Oldukça kötü bir durumda aldığı 60 yaşındaki aracı tepeden tırnağa yenileyen Boru, uzun uğraşları sonucunda aracı çalışır duruma getirdi.

Dedesiyle yaşıt araca "Dede" ismini veren ve aracını orijinal rengi kırmızıya boyayan Mesut Boru, trafikte ilgi odağı oluyor. Aracını korunaklı garajında saklayan ve çok fazla kullanmayan Boru, otomobilini gözünden sakınıyor.

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

"Aracı almak için 4 sene uğraştık"

Şehre uzak konumda bir bahçeleri olduğunu anlatan Boru, oraya gidip gelirken aracı sürekli gördüğünü ama hurda bir şekilde olduğunu kaydetti.

Aracı araştırdığını ifade eden Boru, "Öğrendik ki bir yaşlı amca almış ama kendisi vefat etmiş. Onun da mirasçıları varmış. Biz oğluyla görüştük. Yalnız aracı almak için 4 sene uğraştık çünkü 7-8 tane mirasçısı vardı. Aralarında problem küslük olmuş. Onlar Ankara, İstanbul ve diğer şehirlerde oldukları için aracı satın almamız 4 sene sürdü. Ondan sonra zorlu süreç başladı." dedi.

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

Boru, şöyle devam etti:

"Babam kumlamasını kendisi yaptı, çünkü bu işleri biliyor. Komple kumladık, aracı soyduk. Araçta hiçbir şey kalmadı, sadece motoru üstündeydi. Motorunu çalıştırdık ama verimli bir motoru yoktu çünkü araç 7 sene yatmış. Antalya'da 85 yaşında eski bir ustaya rast geldik. En sonunda toplama aşamasına geçtik tabii ki. Eskişehir'de bir usta bulamadık. Aracı Antalya'daki bu işlere hâkim olan bir el dövmesi dediğimiz usta olan Haydar ustaya gönderdik. Haydar usta da koronaya denk geldi, belli sıkıntılar oldu. 2 sene sonunda da aracı o topladı. Komple Haydar ustanın emeği var. Aracımız en sonunda bu şekle geldi."

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

"Sıfır araç da alabilirim ama sıfır aracın keyfini bu araçtan alamam"

Araca manevi olarak paha biçemeyeceğini söyleyen Boru, yaptığı masrafların hiçbirini yazmadığını ama bir sıfır araç parası harcadığını aktardı.

Hurda halde bulduğu aracı yollara döndürdü

Araca ilkinin fazla olduğunu vurgulayan Boru, "Zaten kırmızı direkt dikkat çekiyor. Fotoğraf çekenler, el sallayan ve kornaya basanlar oluyor. Çünkü böyle bir araç görmeye alışık değiller. Tabii ki teklifler de geliyor. Özellikle klasik araç sevdalıları çok ilgi gösteriyor ama ben aracımı satmayı düşünmüyorum çünkü çok emek verdim. Ben bu araca çocukluğumu harcadım. Aracım 1 milyonu gördü. Şu anda o paraya güzel bir araç alabilirim. Sıfır araç da alabilirim ama sıfır aracın keyfini bu araçtan alamam. Satmayı düşünmüyorum. Nasipse ilerde çocuğum olursa aracımı onlara bırakmak istiyorum. Muhafaza ederken zaten kapalı dükkânda duruyor. Tekerleklerinin altında kartonlar, aracın üstünde brandası var. O şekilde duruyor. Ne su, ne nem, ne de güneş görüyor. Kapalı konumda bekliyor. Gözümden kıskanıyorum yani, aracım kıymetli." dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER