Duası Kabul Olmayanların Listesi

Kimlerin Duası Kabul Olmaz?

Kimlerin Duası Kabul Olmaz?

Dua, bir kişinin Allah'a yönelerek isteklerini dile getirmesidir. Bir anlamda Allah ile kul arasındaki iletişimin bir yolu olarak kabul edilir. Dua bir iksirdir, toprağı gümüşe, gümüşü ise altına dönüştürür. Bir takım kimseler vardır ki bunların duası kabul edilmez. Sizler için GAZETTE.COM.TR olarak duası kabul edilmeyen kimseleri derledik. 

Dua, ibadetin temelini oluşturur ve bir hadise göre, "Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir." Bu, insanların önce kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini vurgular; örneğin, sınava hazırlanmayan bir öğrencinin sınavdan tam puan almak için dua etmesi gibi.

Ancak, Kur'an-ı Kerim ve hadislerde belirtildiği gibi, bazı durumlarda duaların kabul olmayacağı bildirilmiştir.

İşte, kimlerin dualarının kabul olmayacağına dair bazı örnekler:

İmansızlar: Dua, iman olmadan gerçekleşmez. Allah'a inanmayan kâfirlerin duaları kabul edilmez. "Kâfirlerin duası daima boşa çıkar." (Ra'd suresi, 14. ayet)

Münafıklar: Münafıklar için yapılan dualar kabul olmaz. "Onlar için ister bağışlanma dile ister dileme (farketmez.) Onlar için yetmiş kez bağışlanma dilesen de, Allah onları asla affetmeyecektir." (Tevbe suresi, 80. ayet)

Allah'a İsyan Edenler: Allah'a isyan ederek ve haram işler yaparken yapılan dualar kabul olmaz. Hırsızlık, içki içme, kumar oynama gibi haram işler için yapılan dualar kabul edilmez. "Üstü başı dağınık, toz toprak içinde yollara düşen, ellerini göğe açıp ‘Ya Rabbi! Ya Rabbi!’ diye yalvaran, buna karşılık; yediği, içtiği ve giydiği haram olan, haramla beslenen bir insanın duası nasıl kabul edilir?" (Müslim)

Şirk (Allah'a eş koşma): Dua, yalnızca Allah'a yapılmalıdır. Allah'tan başkalarına yapılan dualar kabul edilmez. "Şüphesiz mescitler, Allah'ındır. O halde, Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin." (Cin suresi, 18. ayet)

Bid'at Ehli: Sünnete uymayan veya sünneti inkâr edenlerin duaları kabul olmaz. "Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz." (Deylemi)

Dua ediyorum fakat Dua’m kabul olmuyor diyorsanız, amellerinizi kontrol etmeniz gerekir. Dua eden kişinin imanlı, samimi, içtenlikli ve Allah'ın yasaklarından kaçınan biri olması önemlidir. Allah'a yönelik dua, kişinin günlük hayatta sorumluluklarını yerine getirmesi ve samimiyetle yaklaşmasıyla daha anlamlı olacaktır.

 
Adana Haberleri

 

Etiketler:
Dua

DİĞER HABERLER

29 köy konutu daha teslim edildi
29 köy konutu daha teslim edildi
17 Şubat 2024 Cumartesi