Köpek Kaçıran Ayakkabıya TÜBİTAK Ödülü

Köpek kaçıran ayakkabı projesiyle ödül aldı

Ordu'da köy okulu 7. sınıf öğrencisi Talha Yaktı, ‘köpek kaçıran ayakkabı’ projesiyle TÜBİTAK yarışmasında bölge ikincisi oldu.

Köpek kaçıran ayakkabı projesiyle ödül aldı

Ordu'da yaşayan Erikceli Ortaokulu öğrencisi Talha Yaktı, köyde bir sokak köpeğinin saldırısına uğradıktan sonra bu tür saldırıları önlemek için çözüm aramaya karar verdi.

Talha, fen bilimleri öğretmeni Galip Kerim ile birlikte, köpekleri çocuklardan uzak tutacak bir ayakkabı tasarladı. Bu yenilikçi tasarımıyla, TÜBİTAK’ın düzenlediği Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda teknoloji tasarım kategorisinde bölge ikinciliği elde etti.

50  METREYE KADAR ETKİLİ
Ayakkabıyı yaklaşık 15 sokak köpeği üzerinde denediklerini dile getiren fen bilimleri öğretmeni Galip Kerim, projeyi şöyle anlattı:

Köpeklerin, ultrasonik ses cihazlarından yayılan ve insanların duyamadığı yüksek seslerden rahatsız olduklarını biliyorduk. Bundan yararlanarak bir ayakkabı geliştirmeye karar verdik. Bu ayakkabı ve ayakkabıdan yayılan ses frekansı, köpeklerin sadece ilgili çevreden uzaklaşmasına yardımcı oluyor. Köpeğe hiçbir zararı yok. Ayakkabının ön tarafından 50 metrelik mesafeye kadar ulaşan ultrasonik ses dalgası yayan bir mekanizma yerleştirdik. Aynı mekanizmayı ayakkabının arkasına da koyduk. Böylece köpeğin kullanıcıyı takip etmesinin önüne geçmek istedik.

IŞIKLI AYAKKABI GİBİ
Köpek kaçıran ayakkabıda kullanılan mekanizma, geçmişte çok sık kullanılan ışıklı ayakkabılar gibi çalışıyor. Yani ayakkabıyla yere her basıldığında devreye giren bir özelliği var.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe