Kripto Para İçin Yasa Teklifi Yolda

Kriptoda kaldıraçlı işlemler yasaklanıyor

Kripto varlıkları ilk kez tanımlayacak ve işlemlerini yasal zemine oturtacak kanun teklifinin hazırlığında son aşamaya gelindi.

Kriptoda kaldıraçlı işlemler yasaklanıyor

Kripto varlıklar, ilk kez "gayri maddi varlıklar" olarak tanımlanacak ve işlemlerinin şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Bu hafta Meclis'e sunulacak yasa teklifi ile uluslararası kuruluşların tanımlarına paralel olarak kripto varlıklara geniş bir tanımlama getirilecek. Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) ihraç esaslarının belirlenmesi yetkisi verilecek. Ayrıca, alım-satım platformlarının lisanslanması ve denetimi de SPK tarafından yapılacak.

Yasa teklifi kapsamında, kripto varlıklarla yapılan tüm işlemlerin takip edilmesi sağlanacak ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından düzenlemelere uyum yükümlülüğü getirilecek. Kaldıraçlı işlemler, kripto varlıkların fiyatlarında ani ve sert değişikliklere neden olabileceği düşüncesiyle yasaklanacak. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği konularında ise SPK'ya yetki verilecek.

Riskli olduğu kabul edilen kripto varlık yatırımları için alım satıma yönelik sigorta mekanizması oluşturulmayacak ve bu işlemler yatırımcı tazminatından muaf tutulacak. Ayrıca, yasa taslağında "izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılığı" suçu tanımlanacak ve SPK'dan izin almadan faaliyet gösterenlere cezai yaptırım öngörülecek.


 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba