Kurban Kesimi İçin Cezalar Açıklandı

Kurban kesecekler dikkat! Cezası belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kurban kesecekler dikkat! Cezası belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Bu komisyon, 16 Haziran'da başlayacak Kurban Bayramı öncesinde şehirlerde kurban satış ve kesim yerlerini tesis edecek, kesimler sırasında gerekli tedbirleri alacak.

Kurban satış yerleri, İstanbul'da Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı'ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek; bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.

İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.

Halk eğitim merkezlerinde "Kurban Kesim Elemanı" yetiştirme ve geliştirme kursları düzenlenecek. Ayrıca, kesim yerlerinin genel sağlık şartlarına uygunluğu Komisyon tarafından denetlenecek.

Kurban kesimi sırasında yoğunluğu önlemek için randevu sistemi uygulanacak. Park, bahçe, sokak gibi umuma açık yerlerde kurban kesenler ile kurallara uymayan tesislere idari para cezası uygulanacak. Ayrıca, kesim yerine götürülürken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere de ceza verilecek.

Yasak alanlarda kurban kesmenin cezası park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satışı ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 4 bin 810 TL idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almayanlar ile kurban atıklarını toprağa veren tesislere toplu kesimler için 464 bin 585 TL, konutlarda işlenmesi durumunda ise 11 bin 540 TL idari para cezası uygulanacak.

Sağlıksız kurbanlık satanlara 2 bin 405 TL idari para cezası verilecek. Hayvan kesiminde dini kurallara uygunluk sağlanacak.

Kaçak kurban kesmenin para cezası ise 11 bin 540 TL olarak belirlendi.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba