Güneş Patlaması Sonrası Kuzey Işıkları Çıktı

Kuzey Işıkları gökyüzünde görüldü

Güneş patlamasının etkileri görülmeye başladı: Yeni Zelanda, kutup ışıklarının etkisi altında!

Kuzey Işıkları gökyüzünde görüldü

Güneş patlaması tüm Dünya'da büyük etkiler yaratmaya devam ediyor. Bu etkilerden ilki de Yeni Zelanda'dan geldi. Gerçekleşmesi beklenen kutup ışıkları, ilk olarak Yeni Zelanda'da görüldü.

Yeni Zelanda rengarenk bir görünüme kavuştu. Güneş patlamasının diğer etkileri olarak, internet, radyo, televizyon yayınlarında da kısa sürede kesintiler yaşanması bekleniyor.


KUTUP IŞIKLARI NEDİR?
Kutup bölgelerinde gözlemlenen ve doğanın en büyüleyici gösterilerinden biri olan kutup ışıkları, Dünya'nın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda ortaya çıkar. Bu doğal ışıma olayı, Kuzey Yarım Küre'de "Aurora Borealis" veya "Kuzey Işıkları" olarak bilinirken, Güney Yarım Küre'de ise "Aurora Australis" ya da "Güney Kutup Işıkları" adıyla anılır.

Kuzey ışıkları, genellikle Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde; Norveç, İsveç, Finlandiya ve Kanada gibi ülkelerde gözlemlenebilir. Güney ışıkları ise daha zor erişilebilen Antarktika kıtasının yanı sıra, Güney Amerika ve Avustralya'nın yüksek enlemlerinde izlenebilir.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe