Memur Ve Emekli Maşlarına Ek Zam Gelecek Mi ?

Memur ve emeklinin temmuz zammı belli oldu

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyonu yüzde 38 olarak güncellemesinin ardından memur ve emeklilerin temmuz ayında ne kadar zam alacağı merak konusu oldu.

Memur ve emeklinin temmuz zammı belli oldu

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda %10'a ulaşacağını ve toplu sözleşmedeki zam oranıyla birlikte memur ve emeklinin temmuz zammının %20'ye ulaşacağını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun mayıs ayında zirve noktasına ulaşacağını açıklarken, yıl sonu enflasyon tahminini ise son toplantıda %38 olarak revize etti. Bu gelişme sonrasında memur ve emeklilerin temmuz ayındaki zam oranı merak konusu oldu.

Ali Yalçın, yılın ilk dört ayında enflasyon farkının %3,23 olduğunu ve bu farkın 6 ayın sonunda %10'a ulaşacağını belirtti. Buna göre toplu sözleşmedeki zam oranıyla birlikte memur ve emeklinin temmuz zammının %20'ye ulaşacağını ifade etti.

Yalçın, enflasyonun kontrol altına alınmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor." şeklinde konuştu.

İşçi ve Bağkur emeklileri de temmuz ayındaki zammı beklerken, yılın ilk 4 ayında enflasyonun %18,72 olarak gerçekleştiğini ve Mayıs ve Haziran enflasyonunun eklenmesiyle zam oranlarının netleşeceğini belirtildi. Bu durumda SSK ve Bağkur emeklilerine de aynı oranda zam yapılması gerekecek.
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba