Nevşehir Anneleri, Mazlum Anneler İçin Toplandı

Nevşehir anneleri, mazlum anneler için toplanı

Nevşehirli kadınlar, Anneler Günü dolayısıyla Gazze ve diğer mazlum coğrafyalardaki anneler için bir araya geldi.

Nevşehir anneleri, mazlum anneler için toplanı

Filistin İnisiyatifi'ne üye sivil toplum kuruluşları tarafından Tarık Kesekci Parkı'nda düzenlenen etkinlikte kadınlar, ellerinde Türk, Filistin ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi bayraklarıyla birlikte toplandılar.

Etkinlikte, Gazze'deki İsrail saldırılarında hayatını kaybeden bebekleri temsil eden kefenler kaldırıma bırakıldı. Basın açıklamasını okuyan Sedef Öğütgen, tüm annelerin sabır ve şefkat simgeleri olduğunu belirterek, Filistin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Suriye ve diğer mazlum coğrafyalardaki acıların sona ermesini diledi.Annelerin toplumun mimarları olduğunu ve sabırları zorlayan acıları yaşamayı hak etmediklerini kaydeden Öğütgen, şöyle konuştu:"Bugün burada yan yana dizilen şehit bebeklerimizin her biri, Gazze'de katledilen bir çocuğu temsil etmektedir. Gazze'de katledilen tüm çocukları burada yan yana koymuş olsaydık Nevşehir sokaklarına sığmayacaktı. Ey değerli Gazzeli anneler, sizin çocuklarınızın bizim çocuklarımızdan hiçbir farkı yok. Gazze'de çocuklar gece uyudukları yataklarında sabah güvenle kalkabilene kadar sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz. Biz Doğu Türkistanlı kadınlara kürtajın zorunlu tutulmasını ve Çinli erkeklerle yaşamaya zorlanmalarını istemiyoruz. Türk anneleri olarak Afrikalı annelerin sömürü sonucu çocuklarının açlıktan kucaklarında ölmelerini izlemelerini istemiyoruz. Hala Suriyeli annelerin zindanlarda tutulmasını çocuklarının çamur içinde çadırlarda büyümelerini istemiyoruz. Biricik evlatlarını vatan uğruna şehit ve gazi veren annelerimiz başta olmak üzere, annelik hissiyle toplumumuzu kucaklayan tüm kadınların Anneler Günü'nü kutluyor, sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz."
Etkinliğe katılan kadınlar, daha sonra öldürülen çocukları temsil eden kefenleri kucaklarına alarak bir süre sessiz oturma eylemi yaptı.
 

DİĞER HABERLER

Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba
4.0 büyüklüğünde deprem!
4.0 büyüklüğünde deprem!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Arılar telef oldu
Arılar telef oldu
20 Mayıs 2024 Pazartesi