“O Zaman Renk, O Zaman Dans “

O zaman renk, o zaman dans

İstanbul’da yaşayan sanat dolu ve renkli modası ile dikkat çeken Buğçe İçiuyan ile renkli modasınıve kişiliği hakkında konuştuk.

O zaman renk, o zaman dans

Bir şey üretmediğim günler benim için yaşanmamış sayılır.

İstanbul'un kalbinde, sanat dolu bir hayat süren 38 yaşındaki Buğçe İçiuyan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Restorasyon bölümü mezunu. İçiuyan, eşiyle birlikte kendi atölyelerinde sanatsal projeler üzerinde çalışıyor ve bu çalışmaları şehrin içindeki küçük bahçelerinde sakin bir ortamda yürütüyor. İçiuyan, İstanbul'un karmaşasından uzakta, doğayla iç içe bir yaşam sürdürmenin keyfini çıkardığını aktardı. İki kedileriyle birlikte evlerinde yaşayan çift, günlük yaşamlarını neşeli ve üretken bir şekilde geçiriyor.


Günlük hayatında yeni fikirler üretmeye ve sanatsal projeler geliştirmeye büyük önem veren İçiuyan,  Her günü dolu dolu geçirmeyi hedefliyor. Boş zamanlarını değerlendirmekten hoşlanıyor ve yaratıcı süreçlerin hayatının merkezinde olduğunu belirten İçiuyan, “-) Plastik sanatlar, takı tasarım, bahçe işleri, mobilya boyama, kostüm tasarım, fotoğraf çekmek, video editlemek, saç ve makyaj tasarım (dönem dönem nail art) ve daha sayamadığım onlarca, yüzlerce ilgi alanım var ve her geçen gün daha da artıyor. Bir şey üretmediğim günler benim için yaşanmamış sayılır.  “ dedi.

Renkli kişiliği ile dikkat çeken İçiuyan “ Seyahat etmeyi çok seviyoruz. Şu sıralar favori destinasyonlarımız vizesiz yerler . Şimdilik 30 ülke gezdim ve genelde aynı yere birden çok kez seyahat planlamıyorum. Her seferinde yeni bir ülke, şehir ve deneyim keşfetmeyi daha çok seviyorum.” diye ifade etti.

 Her zaman renkli olmadığını söyleyen İçiuyan, bir dönem renkli saçlarının olmasına rağmen gotik bir tarafının da olduğunu söyledi.Küçükken  bebeklerine kıyafetler dikmeyi, saçlarımla oynamayı, annesinin takı ve kıyafetlerini giymeyi de çok sevdiğini vurguladı. Kendisinin yaşam koçumnun olduğunu renkli kişiliğinde ona destek olduğunu söyleyen Ayrıca bol bol müzik dinleyip, içinden geldiği gibi dans ederek ruhunu dinledediğini aktardı.  Bu da sanırım spor ihtiyacımı karşılıyor. İçiuyan, Hayata  bakış açılarından birinin “Başkalarının ne dediğine kulak asmadan doyasıya içimden geldiği gibi yaşamak. Tabi bunu yaparken başkasının sınırına girmemeye ya da kendime ve başkalarına zarar vermemeye özen gösteriyorum.”diye belirtti. İstanbul'un sanat dolu atmosferinde yaşayan Buğçe İçiuyan, ailesi ve arkadaşlarıyla paylaştığı anların neşesiyle tanınıyor. İçiuyan, girdiği her ortamda kahkahalarla karşılanıyor ve bu durumun zamanlarını daha keyifli hale getirdiğini belirtti.


Sanat ve Moda Tutkunu Buğçe İçiuyan: İlham Kaynağı Hayatın Kendisi

Güne enerji dolu başlamayı seven İçiuyan, ilk iş olarak sevdiği bir şarkıyı açıp günü dans ederek karşılıyor ve günün rengi ve tarzı kafasında şekillenmeye başladığını söyledi. Planlı bir işleri olmadığında sabah yürüyüşlerinin ardından atölyeye geçtiğini de aktardı.  Renkli ve sanat dolu yaşamı, hem sanatsal çalışmalarıyla hem de kişisel tarzıyla dikkat çeken İçiuyan Stilinde ilham aldığı isimleri kronolojik olarak sıralayan İçiuyan hakkında “ Ortaokulda Nickelodeon’da yayınlanan Clarissa kararkteri,lise zamanlarında Pink ve Avril Lavigne, üniversite sonrası Doris Day ve Marilyn Monroe, son dönemlerde ise Cyndi Lauper. Akşamları ayna karşısında kombin yapmayı çok severim. Sadece kendime ayırdığım tek zamanım budur.” dedi.


İçiuyan, modaya olan ilgisinin çocukluk yıllarına dayandığını belirtti. İçiuyan, yakın zamanda anılarının arasında küçükken tasarladığı moda dergisini bulduğunda bu tutkusunu fark ettiğini söyledi. Çocukken oyuncak bebeklerine kıyafetler tasarlayıp diktiğini anlatan İçiuyan, “Dikiş dikmeyi çok küçükken annem öğretti. Aynı zamanda çocukken boncuklardan takı yapıp apartman kapısının önünde satardım. Bu benim ilk girişimcilik deneyimim olduğu için gerçekten çok özel bir anı.”şeklinde aktardı.

“Yolda yürürken rengarenk bir insan görmekle, çikolata yemenin benzer mutluluklar verdiğine inanıyorum.”

Moda dünyasında ilham kaynaklarının sınırsız olduğunu belirten İçiuyan, sadece kişilerden ve akımlardan değil, bitkilerden, hayvanlardan veya duygulardan da ilham alabildiğini ifade etti.  Bu çeşitlilik sayesinde yaratıcılığını sınırlamadan çalışmalarını şekillendirebildiğini vurgulayan İçiuyan, “Sabahları sadece kafamda çalan bir şarkıyla uyanmıyorum, aynı zamanda bir renk, meyve ya da herhangi bir şey gibi hissedebiliyorum. Mesela o gün bazen sadece bir bulut olmak istiyorum ve kombinimi ona göre seçiyorum”dedi.

Bandana, gözlük ve takılarımın kombinim ile olan uyumuna dikkat Ettiğine değinen İçiuyan,  Kombinlerinin  bazen çok uyumsuz olsa da, takı ve diğer aksesuarlarımla onları bütünleştirmeye çalıştığını söyledi. Renklerin dopamin etkisi yaptığına inanan İçiuyan, “Yolda yürürken rengarenk bir insan görmekle, çikolata yemenin benzer mutluluklar verdiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu. Kombinleri ile ilgili  herhangi bir tavsiye vermek istemediğini vurgulayan İçiuyan herkesin renkli giyinmek zorunda olmadığını bazen bazı insanlar sadece siyah giyerek bile mutlu olduğuna değindi. Kendinizi nasıl iyi ve mutlu hissediyorsanız öyle giyinin diye ekledi. İçiuyan, Sadece eğlenmeye odaklandığını ve  İçinden geldiği gibi paylaşımlar yaptığını ifade etti.  Kombin yaparken önce nasıl başladığını belirten İçiuyan, “Başlangıç noktam her zaman farklı olabilir. Bazen ayakkabıdan, çoraptan ya da sadece bir yüzükten bile kombin yapmaya başlayabilirim.” İfadesini kullandı.

“Kendinizi sevin, moral bozan yorumlara kulak asmayın ve sadece iyi ve mutlu hissettiğiniz gibi olun.”

 Modayla ilgili herhangi bir hedefinin olmadığını ama yapmak istediği çok fazla kostüm projesinin olduğunu ifade eden İçiuyan, modayı ve trendleri hiç takip etmediğini bir şeyi beğeniyorsa modasının geçmiş olmasının onun  için hiç önemi olmadığına değindi. Dünya da estetik algısının sadece 0 beden ve belli kalıplara sığan takı, kıyafetler olmasının aksine kendi stilini bulan İçiuyan, “Kendinizi sevin, moral bozan yorumlara kulak asmayın ve sadece iyi ve mutlu hissettiğiniz gibi olun.”dedi. Renklerin  onda dopamin etkisi yaratığını dile getiren İçiuyan “O zaman renk, o zaman dans “diye heycanını paylaştı.

Modanın sadece kıyafetlerden ibaret değil, başlı başına bir kültür olduğunu vurgulayan İçiuyan, “Moda, diğer sanat dallarıyla tarih boyunca etkileşime girmiştir. Bazen trend olan bir şeyin tarihini araştırmayı çok severim. Bir trendin belirli bir müzik türünden, resim akımından ya da çok enteresan olaylardan ortaya çıktığını öğrenmek beni her zaman heyecanlandırır.”diye konuştu.

Renkli kıyafetleri ile dikkat çeken İçiuyan yaşadığı bir anısını bizler ile paylaştı: “Bununla ilgili çok fazla eğlenceli anım var. Mesela öğrencilik yıllarımda sokakta çok fotoğraf çektirmek isteyen olurdu. Bir kişi odasının duvarına asmak istediğini söylemişti. Yine üniversite zamanında yaşça büyük bir hanımefendi renkli saçlarımı ve çocuksu giyimimi görünce “ay ne tatlısın, müsamereye mi gidiyorsun?” diye sormuştu. Bir de yıllar önce mahallemde yürürken mahallenin esnafından biri beni gösterim “Bu da bizim mahallenin delisi işte” demişti.

“Olumsuz yorumla motivasyonunu kaybeden insanlara, renklerimle ilham olmak isterim”

Mevsimlerin onun kombinlerini etkilediğini belirten İçiuyan, Sonbaharda solan yapraklarla beraber sonbahar tonlarına bürünebildiğini ve  en renkli olduğum zamanların ise güneşli günler olduğunu aktardı  Ama favori mevsiminin her yerde rengarenk çiçeklerin açtığı ilkbahar olduğunu söyledi. Öğrencilik zamanında  dikiş kursuna giden İçiuyan “ O zamanlar kendim için birçok kıyafet tasarladım. Ama bu zamanlar pek vakit bulamıyorum. Tekrar bir şeyler tasarlamak isterim. Aynı zamanda takı tasarımı da yapıyorum. Nail art dünyasına da bir miktar bulaştım. Tabi bunları hep kendime yaptım. Ayrıca öğrencilik yıllarımda en imrendiğim bölüm, Mimar Sinan Sahne Dekor Bölümü olmuştur. Moda ve diğer sahne sanatları için, bu alanda yer almak isterdim.”diye bildirdi. Renkli kişiliğini sosyal medyada da paylaşan İçiuyan açtığı sayfanın yükselişi onun için de  çok yeni olduğunu ve  aldığı geridönüş mesjlarının kombinleri ile ilgili fikir oluşturduğunu ve ilham kaynağı olduğunu ekledi. Renkli dünyası ile ilgili şunları ekleyen İçiuyan “Sadece eğlenmek ve insanlara biraz olsun motivasyon verebilmeyi isterim. Yıllar geçtikçe benim kombinlerim daha da renklendi ve ben renklendikçe bu da benim özgüven artışıma olumlu yansıdı. Dışarıdan gelen her türlü olumsuz yorumla motivasyonunu kaybeden insanlara, renklerimle ilham olmak isterim.”diyerek sözlerine son verdi.

 

DİĞER HABERLER

Ciltteki hasarları onarma zamanı!
Ciltteki hasarları onarma zamanı!
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Sıcak hava ve nem etkisi
Sıcak hava ve nem etkisi
21 Temmuz 2024 Pazar
Kara yollarında durum
Kara yollarında durum
15 Temmuz 2024 Pazartesi
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Evden 4 kamyon çöp çıktı
Evden 4 kamyon çöp çıktı
8 Temmuz 2024 Pazartesi
Bursa’da metroyu su bastı
Bursa’da metroyu su bastı
4 Temmuz 2024 Perşembe