2024 Oruç Fidyesi Miktarı Ne Kadar?

Oruç tutamayanlar ne kadar ‘fidye’ ödeyecek?

Oruç tutamayanlar ne kadar ‘fidye’ ödeyecek?

Ramazan ayında mazeretlerinden dolayı oruç tutamayan Müslümanlar, fidye verebiliyor. Peki 2024 yılında oruç tutamayanlar ne kadar fidye ödeyecek? Fidye ve fitre arasındaki farklar nelerdir?

Oruç tutamayan Müslümanlar, Ramazan ayında mazeretlerinden dolayı oruç tutamadıklarında oruç fidyesi ödeyebilirler. İşte 2024 yılında oruç tutamayanlar için fidye miktarı ve fidye ile fitre arasındaki farklar.
ORUÇ FİDYESİ NEDİR?

Oruç fidyesi veya fidye-i sıyam, manevi sebeplerle oruç tutamayan bireylerin verdiği paradır. İslam’da bazı durumlar için oruç tutamayan kişilerin yerine bir ödeme yapmalarını ifade eder. Oruç fidyesi, sağlık sorunları, yaşlılık, hamilelik veya başka geçerli bir sebep nedeniyle oruç tutamayacak durumda olanlar için uygundur. Oruç fidyesi, kişinin oruç tutamama durumu devam ettiği sürece ödenir. Ancak oruç tutamama durumu geçici olduğunda, kişi sağlığına kavuştuğunda veya başka bir geçerli sebep ortadan kalktığında tekrar oruç tutmaya başlamalıdır.


2024 YILI ORUÇ FİDYESİ MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 yılında oruç tutamayanlar için fidye miktarını 130 TL olarak belirledi. 2024 yılında Ramazan ayı 30 gün sürecek. Ramazan-ı Şerif ayının 30 gün olduğu yılda oruç tutamayanlar toplamda 30 x 130 = 3.900 TL fidye ödeyecek.


FİDYE VE FİTRE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Fidye, oruç tutamayan bireylerin verdiği paradır. Fakir ve yoksul kimselere verilmesi uygundur. Fitre ise zengin Müslümanların, fakir ve ihtiyaç sahibi kişilere verdiği yardımdır.
FİDYE NASIL ÖDENİR?

Fidye, Ramazan ayında tutulamayan oruçlar için verilen bir ödemedir. Miktarı, bir fakirin günlük iki doyumluk yiyeceğe denk gelir. Fidye, günlük 130 TL olarak, haftalık veya aylık olarak belirlenen miktarda ödenebilir. Ödeme, elden yapılabileceği gibi güvenilir hayır kurumlarına da yapılabilir. İnternet siteleri veya EFT/Fast/havale gibi online yöntemlerle de ödeme gerçekleştirilebilir.


FİTRE NASIL ÖDENİR?

Fitre, Ramazan ayında bir kez verilen bir bağıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca 2024 için 130 TL olarak belirlenmiştir. Fitre, fakir akrabalara, komşulara veya yardım kuruluşları aracılığıyla mazlum coğrafyalardaki Müslümanlara ulaştırılabilir. Ödemeler, online platformlar veya banka hesapları üzerinden gerçekleştirilebilir.

 

Etiketler:
Fidye

DİĞER HABERLER

Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
Bebek kütüphanesine yoğun ilgi
22 Nisan 2024 Pazartesi
Boykot kelimesi nereden geliyor?
Boykot kelimesi nereden geliyor?
20 Nisan 2024 Cumartesi