Kamu-Özel Proje Etkinliği Düzenlendi

PPP Week İstanbul başladı

İstanbul PPP Week: Kamu-Özel İş Birliği Projeleri Etkinliği düzenlendi

PPP Week İstanbul başladı

İstanbul'da Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen İstanbul PPP Week (KÖİ Haftası), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu'nun katılımıyla başladı.
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “KÖİ projeleri, Türkiye’nin başarı hikâyesinde büyük rol oynuyor”.
DEİK Başkanı Nail Olpak, “Çevre odaklı büyümenin önemli araçlarından biri de yatırımlarda PPP (KÖİ) modelinin kullanılmasıdır”Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi tarafından Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen İstanbul PPP Week (KÖİ Haftası), PPP: Global Greener Growthful (KÖİ: Küresel, Çevreci, Büyüyen) mottosuyla başladı. Yaklaşık 60 ülkeden bürokratlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, firma yetkilileri, akademisyenler, öğrenciler ve sektör profesyonelleri yanı sıra; altyapı firmaları, uluslararası kurumlar ve mega proje temsilcilerinin katıldığı hafta, dört gün sürecek. Etkinliğin açılışında konuşan KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, 63 ülkeden yaklaşık 200 delegenin katılımıyla başlayan haftanın önemli bir küresel etkinlik olduğuna dikkat çekti. Aydın, “PPP Week, KÖİ alanındaki aktörleri, tek bir platformda açık diyalog içinde buluşturarak, modeli birlikte tartışmak, iyi uygulamaları paylaşmak, mevcut koşulları değerlendirmek, iş birliği ve ortaklıklar başlatmak için küresel bir fırsat sunuyor” dedi. Altyapı projelerinin hem gelişmekte olan ülkeler hem de görece daha yoksul ülkeler için önemini vurgulayan Aydın, PPP Week süresince, enflasyon, iklim değişiklikleri, bölgesel çatışmalar, ticaret savaşları gibi olumsuzluklara rağmen, gelişmekte olan ülkeler için sürdürülebilir, dayanıklı, yeşil geçiş ve insan odaklı altyapıyı tartışacaklarını sözlerine ekledi.“PPP Projeleri eşitsizliğe karşı fırsat sunuyor”KÖİ Haftası açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, doğru, akıllı, çevreci ve sürdürülebilir altyapı projelerine olan ihtiyaca dikkat çekerek, “PPP (KÖİ) projeleri, eşitsizlikleri adil bir şekilde gidermek için büyük fırsatlar sunuyor. Yeter ki kurgulanırken insana odaklı olsun” diye konuştu. Şimşek, KÖİ projelerinin ciddi bir hizmet ürettiğine dikkat çekerek, bunun ekonomik anlamda olumlu yansımalarının da çok açık şekilde göründüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da konuşmasında, PPP Haftası’nın global ölçekte önemine dikkat çekerek, “KÖİ projeleri, 2003'ten bu yana Türkiye’nin altyapı odaklı başarı hikayesinde önemli rol oynuyor” dedi. Türkiye’nin son 20 yılda PPP modeliyle gerçekleştirdiği projeler ile ciddi bir deneyim ve uzmanlığa sahip olduğuna dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak ise“Çevre odaklı büyümenin önemli araçlarından biri de yatırımlarda PPP modelinin kullanılmasıdır. Dolayısıyla yeşil dönüşüm odaklı küresel bir büyümeye ihtiyacımız var. Şimdi altyapımızı geliştirmek ve yeşil ekonomiye geçişi sağlamak için daha fazla yatırıma ihtiyacımız var. Bu nedenle yeni bir anlayış ve belki yeni modellerle doğru PPP modellerinin kullanımını artırmamız gerekiyor. Ben bunu yeni nesil PPP olarak adlandırıyorum.” diye konuştu.
İstanbul PPP Week kapsamında, bu yıl ilk kez başarı ödülleri de verildi. Projelerin, stratejik hedefleri, büyüklüğü, coğrafi ya da sektörel çeşitliliği, trendlere olan uyumu, yenilikçilik derecesi gibi özelliklerinin değerlendirildiği ödüller ve kazananlar şöyle;
Yılın ESG (çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim) Projesi Ödülü: Avrasya Tüneli Türkiye
Yılın En İyi Sosyal Altyapı Ödülü: Katar School PPPProgram Küçük Ölçekli Kamu-Özel İş Birliği Projeleri Ödülü: Kırgızistan Cumhuriyeti
Yılın Finansmanı Ödülü: Syrdarya Özbekistan
Yılın En Aktif PPP Merkezi Ödülü: NCP Suudi Arabistan
PPP Haftası Özel Ödülü: Fast Infra Group adlı projeler yer aldı.

 

DİĞER HABERLER

Kara yollarında durum
Kara yollarında durum
15 Temmuz 2024 Pazartesi
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
Çocuklar zekasını kimden alıyor?
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Evden 4 kamyon çöp çıktı
Evden 4 kamyon çöp çıktı
8 Temmuz 2024 Pazartesi
Bursa’da metroyu su bastı
Bursa’da metroyu su bastı
4 Temmuz 2024 Perşembe
Su altında sürpriz evlilik teklifi
Su altında sürpriz evlilik teklifi
29 Haziran 2024 Cumartesi
Çocuklara izin almadan dokunmayın!
Çocuklara izin almadan dokunmayın!
27 Haziran 2024 Perşembe
Bayram denetimleri hayat kurtarıyor!
Bayram denetimleri hayat kurtarıyor!
27 Haziran 2024 Perşembe
Yeşilay’dan çağrı!
Yeşilay’dan çağrı!
25 Haziran 2024 Salı