Aykut Hayta’nın İlham Veren Hikayesi

Sanatla aşılan engeller, renkli bir gelecek inşa ediyor!

Adana Yüreğir ilçesinde yaşayan ve engelleri sanatla aşan Aykut Hayta, serebral palsi teşhis edildiğinde 6 yaşındaydı ve engeli, onun renkli dünyasını yaratmasına engel olamadı.

Sanatla aşılan engeller, renkli bir gelecek inşa ediyor!

17 yaşında resim yapma yeteneğini keşfederek Sihirli Eller Özel Eğitim ve Rehabilitasyon genel kapsamlı derslerle, resminin içsel bir iyileşme ve güç kaynağı olduğunu keşfetti.

“HİKAYEM YENİDEN BAŞLADI VE KENDİMİ BULDUM”

Adana Yüreğir ilçesinde yaşayan serebral palsi hastası Aykut Hayta(29), yaptığı birbirinden güzel resimlerle hayata tutunuyor. Sanat ile ilgisinin küçükken TRT 2’de oynayan  Bob Ross ile başladığını ve 17 yaşında resim çizme yeteneğinin olduğunu fark edip çizmeye başladığını söyledi.Aykut Hayta Serebral palsi hastalığını 6 yaşındayken teşhis edildiğini aktardı. Bu süreç sonrası 7 yaşına kadar oturamadığını söyleyen Hayta, “Benim sadece bedensel engelim bulunmakta. Bunun sebebi doğum sırasında beynimin bir tarafı zarar görmüş. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine gidiyorum. Burada eğitim sonrası oturma, destekli ayakta durmaya başladım. İlk önce ÇukurovaÜniversitesi Balcalı Hastanesinde tedavim başladı. Daha sonra rehabilitasyon merkezine başladık 10 yıl orada devam ettim. Orada bulunan hocam gidince şimdi gittiğim rehabilitasyon merkezine başladık. Burada hikayem yeniden başladı ve kendimi buldum. Günlük hayatta elbette zorluklar yaşıyorum fakat bu zorlukları ailem ve rehabilitasyon merkezi ve Engelsiz yaşam merkezinde yer alan resim hocalarım yardımcı olmaktadır” şeklinde konuştu.

 


“BEDENSEL ENGELİM RESİM ÇİZMEME ENGEL DEĞİL. SONUÇTA ENGELİ YARATAN ZİHİNLER VE SİSTEMLERDİR”

Hayta, sanata olan ilgisinin küçükken TRT 2’de oynayan Bob Ross’u izlemeye başlayınca fark ettiğini dile getiriyor. 17 yaşında da resim çizebildiğini fark eden Hayta, “Bedensel engelim resim çizmeme engel değil. Sonuçta engeli yaratan zihinler ve sistemlerdir” diye vurguladı. 6 senedir Sihirli Eller Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde özel resim dersi alan Hayta, bunun yanı sıra Engelsiz yaşam ve gelişim merkezinde de resim kursuna gittiğini aktardı. Sanatın, Serebral Palsi ile başa çıkma sürecindeki rolünü Hayta, “Sanat engel tanımıyor çünkü ben kendimden biliyorum. Resim çizerken başka bir dünyaya adım atıyor gibi oluyorum serebral palsi hastası olduğumu unutuyorum” diye anlattı.

 


“RESİM YAPMAK RUHEN VE FİZİKEN İYİLEŞTİRİYOR”

Resim çizerken kendini ifade edebildiğini söyleyen Hayta, resim çizerken  kullandığı teknikleri ve  uyarlamaları da bizlere aktarıyor; “Her çalışmada ayrı ayrı teknikler var. Çizdiğim resimleri yağlı boya ile boyuyorum. Ve kullanılan tekniklerde örneğin, çiçek yaparken fırçayı, tuvale nokta nokta değdirme tekniğini kullanıyorum. Teknikleri yeni yeni öğreniyorum ve bu teknikler kolaylık sağlıyor

Resim yapmanın ruhsal iyileştirmenin yanı sıra fiziken de iyileştirdiğini düşünen Hayta, elindeki ve kolundaki kasılmaların azaldığını eskiye oranla daha çok hareket edebildiğini ve bununda resim yapmanın da katkısı olduğunu vurguluyor.Hayta, resim yaparken müzik ve doğadan ilham aldığını ve kendisinin de her sanatçı gibi kendine özel eserler yaratıp hayata bir iz bırakmak istediğini anlatıyor.

Hayallerini hayata dönüştürmek için çok çaba sarf ettiğini belirten Hayta, “Hayallerinizin peşinden gidin çünkü ben öyle yaptım ve çok yakın zamanda da sergimi açacağım” diye ifadelerini kullandı. Hayta, ileri zamanlar için bir diğer hayalinin resim öğretmeni olmak olduğunu söylerken bunun sebebinin Özel bireylere örnek olmak istediğini, destek olup farkındalık yaratmak istediğini söyledi.

 

“UNUTMAYIN Kİ SİZLERDE ENGELLİ ADAYLARISINIZ”

Fiziksel engelli olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen ve bunun yanı sıra insanların takındıkları tavırlarını aktaran Hayta, “İnsanların bakışları bazen incitici olabiliyor. Çünkü Acıyor gibi ve iğreniyor gibi bakıyorlar ve bundan vazgeçin. Unutmayın ki bizlerde sizler gibi insanız ve sizlerde engelli adaylarısınız” dedi.

Son olarak Serebral palsi hakkında yanlış anlaşılmış ya da bilinmeyen bir şey var mı, bunu düzeltmek için ne yapılmalı, insanların serebral palsi hakkında genel bilgi eksiklikleriyle nasıl başa çıkabiliriz şeklinde ki sorumuza Hayta, şu şekilde yanıt veriyor; Evet yanlış anlaşılan bir konu var. “6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü” farkındalık oluşturmak adına etkinlikler düzenleniyor fakat bana göre yetersiz. Çünkü birçok anlamda zorluklarla mücadele ediyoruz ve çözülmesi gereken sorunlarımız var. Sadece o gün hatırlanmak istemiyoruz.

 


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL! 

 

DİĞER HABERLER

Otizm artık iyileştirilebilir
Otizm artık iyileştirilebilir
24 Haziran 2024 Pazartesi
O zaman renk, o zaman dans
O zaman renk, o zaman dans
22 Haziran 2024 Cumartesi
Cilt bakım hataları
Cilt bakım hataları
20 Haziran 2024 Perşembe
Korkunç kazada 2 yaralı
Korkunç kazada 2 yaralı
20 Haziran 2024 Perşembe
Klima karşısında uyuyanlar dikkat!
Klima karşısında uyuyanlar dikkat!
20 Haziran 2024 Perşembe
Denize kaçan boğa yakalandı
Denize kaçan boğa yakalandı
16 Haziran 2024 Pazar
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
Etler hemen buzdolabına konulmalı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Uzmanlardan bayram uyarısı!
Uzmanlardan bayram uyarısı!
15 Haziran 2024 Cumartesi
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe