Şiddete Karşı Geleneksel Oyunlar Önerisi

Şiddete karşı geleneksel oyunlar önerisi

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selman Tunay Kamer, öğrenciler arasındaki şiddeti önlemek için geleneksel oyunların oynanmasını önerdi.

Şiddete karşı geleneksel oyunlar önerisi

Prof. Dr. Kamer, son dönemde artan akran zorbalığı ve öğrencilerin öğretmenlerine karşı şiddet eğilimine dikkat çekerek, dijital oyunların bu durumu körüklediğini belirtti. TÜİK'in raporlarına göre, çocukların savaş ve şiddet içerikli oyunlara daha fazla maruz kaldığını vurgulayan Kamer, bu durumun şiddet eğilimlerini artırdığını ifade etti.

Kamer, şiddetin oyunlarda normalleştiğini ve çocukların şiddet içeren ifadeleri sıradan bir davranış gibi algıladığını söyledi. Bu durumun özellikle öğrencilerin öğretmenlere yönelik şiddet uygulamasına kadar gittiğini belirten Kamer, bu sorunun sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da bir sorunu olduğunu dile getirdi.

Önerileri arasında, çocukların enerjisini azaltacak geleneksel oyunlara ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Kamer, bu oyunların çocukların sosyalleşmesine ve şiddet eğilimlerinin azalmasına yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca, ebeveynlerin ve okulların çocukları dijital oyunlardan uzaklaştırarak geleneksel oyun ortamları oluşturmalarının önemine dikkat çekti.

Kamer, çocukların oyunlarını seçerken içeriklerini dikkatlice incelemeleri gerektiğini ve şiddet içeren oyunların çocuklara oynatılmaması gerektiğini vurguladı.

 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba