Siyanür Sızıntıları ve Çevresel Zararları

Siyanür sızıntıları çevreye zararlı mı?

Siyanür sızıntıları çevreye zararlı mı?

Siyanür, çevreye salındığında ciddi çevresel etkilere ve halk sağlığı risklerine neden olabilir. Uzmanlar, siyanür sızıntılarının toplu balık ölümlerinden, içme suyu kaynaklarının kirlenmesine ve tarım arazilerinin zarar görmesine yol açabileceğini belirtiyor.


Üsküdar Üniversitesi Çevre Sağlığı Program Başkanı Dr. Ahmet Adiller, siyanürün toprak ve suya karışması durumunu değerlendirdi. Siyanürün son derece tehlikeli bir bileşik olduğunu vurgulayan Dr. Adiller, çevreye salınması durumunda önemli riskler oluşabileceğini ifade etti. Siyanür sızıntılarının toplu balık ölümlerine ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesine yol açabileceğini belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Adiller, Erzincan İliç’te altın madeninde meydana gelen toprak kaymasının ardından bölgede yaşanan sızıntısı şüphesi nedeniyle siyanür ve siyanürün olası zararları tartışmaya başlandı. Bunun üzerine Dr. Adiller, toprağa ve suya karışması konusunu değerlendirdi.


“SİYANÜR ÇEVREYE SALINMASI DURUMUNDA ÇEVRESEL ETKİLERE VE HALK SAĞLIĞI RİSKLERİNE YOL AÇABİLİR”

Siyanürün hızla etki eden ve potansiyel olarak ölümcül etki yaratabilecek bir kimyasal olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Adiller, “Siyanür son derece tehlikeli bir bileşiktir ve çevreye salınması durumunda önemli çevresel etkilere ve halk sağlığı risklerine yol açabilir. Siyanürün uzun süreli kullanımlarında toprağa, suya hatta havaya bile karışması söz konusu olabilir. Siyanür sızıntıları toplu balık ölümlerinden, içme suyu kaynaklarının kirlenmesine ve hatta tarım arazilerinin zarar görmesine neden olur. Bazı kaynaklar, siyanürün nispeten güvenli olduğunu, çünkü dökülse bile yüzey suyunda hızla parçalandığını iddia etmektedir. Ancak siyanürün parçalandığı bileşikler de zararlı olabilir.” dedi.


“SIZAN SİYANÜR YERALTI SUYUNUN BAĞLANTILI BULUNDUĞU HAVZA BOYUNCA DA TAŞINABİLİR”

“Toprakta bulunan siyanür, yağışlarla birlikte çözünerek yeraltı ve yüzeysel sulara geçebilir. Bu suda çözünmeyle birlikte dereler ve nehirlerle akarsu havzası boyunca taşınabilir. Ayrıca yeraltı suyuna sızan siyanür yeraltı suyunun bağlantılı bulunduğu havza boyunca da taşınabilir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Adiller, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeraltı suyuna siyanür sızıntısı uzun süre devam edebilir ve içme suyu kaynaklarını kirletebilir. Siyanürle kirlenmiş yeraltı suyu, bağlantılı olduğu komşu akarsuları da kirletebilir.



SİYANÜRÜN DOLAYLI ETKİLERİ NELER?

Siyanürün doğrudan etkilerinin yanında bir de dolaylı etkileri bulunmaktadır. Siyanür öncellikle toprak bünyesine girdiğinde toprak içerisinde dengede bulunan pek çok minerali reaksiyona girecek hale getirebilir. Bu maddeler arasından Arsenik gibi oldukça toksik ve kanserojen özellikli maddeler de yer alıyor.

Siyanür doğada kolay parçalansa da bu maddeler doğada kısa sürede parçalanmaz ve çevrenin unsurları arasında taşınabilir. Özellikle tarım arazilerine ve otlak alanlara taşınması bu maddelerin besinlere geçmesine ve etki derecesini arttırmasına sebep olur.”


 

DİĞER HABERLER

Bayramda nasıl beslenilmeli?
Bayramda nasıl beslenilmeli?
11 Nisan 2024 Perşembe
ESKİ KOCA DEHŞETİ
ESKİ KOCA DEHŞETİ
10 Nisan 2024 Çarşamba