'Sübhânellâhi ve bihamdihî' Ne demektir?

'Sübhânellâhi ve bihamdihî' Ne demektir? Anlamı ve Fazileti

'Sübhânellâhi ve bihamdihî' Ne demektir? Anlamı ve Fazileti

Resûlüllah'ın (S.A.V) güzellikle dolu öğüdüyle günahlarınızı temizleyin! Günde yüz defa tekrar edilen 'Sübhânellâhi ve bihamdihî' duası, kalplerin huzurunu ve bağışlanmayı getirdiği gibi kişiyi Allaha yakınlaştıran bir ibadettir.

Hz. Muhammed'in (S.A.V.) öğütleri, inananlara günlük hayatlarında Allah'a daha yakın olma, günahlarından arınma ve manevi bir yükseliş için rehberlik etmektedir.

Hz. Muhammed (S.A.V), bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Bir kimse günde yüz defa 'Sübhânallâhi ve bi–hamdihî' derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır." (Buhârî, Deavat: 27; Müslim, Zikr: 17)

'Sübhânellâhi ve bihamdihî' nin Anlamı ve Fazileti

Bu hadisin anlamı şu şekildedir: "Allah'ı tesbih ederim, hamd O'na mahsustur." Bu ifade, Allah'ı yücelten ve O'na övgüde bulunan bir dua ve zikirdir.

“Allah’a En Sevimli Olan Söz”

Ayrıca, Ebü Zer (Radıyallahu Anh) tarafından rivayet edilen bir başka hadiste, Resûlüllah (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Allah katında en sevimli olan sözü sana bildireyim mi? Allah'a en sevimli olan söz: 'Sübhânellâhi ve bihamdihî'dir." (Müslim, Mesacid, 17)

Bu söz, Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih etmek ve O'na hamd etmek anlamına gelir. Bu ifade, bir Müslüman'ın Allah'a yönelik tevhid inancını ifade eden güzel bir dua ve zikirdir.

Dolayısıyla, bu hadislerde geçen sözler Müslümanlar için önemli dualar arasında yer alır ve Allah'a olan ibadetlerini pekiştirmelerine katkı sağlar.


 

Etiketler:
Dua

DİĞER HABERLER

29 köy konutu daha teslim edildi
29 köy konutu daha teslim edildi
17 Şubat 2024 Cumartesi