Tuvalette Uzun Oturmak Hasta Ediyor

Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor

Uzmanlar, toplumda "basur" olarak da bilinen hemoroid hastalığı ve tedavisi konusunda bilgi verdi. 

Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor

Hemoroidlerin, anüs bölgesindeki küçük yastıkçıklar olduğunu ve anüs bölgesinden gazın ve sıvının çıkmasını desteklediğini belirten uzmanlar, bu yastıkçıkların işlevlerini kaybettiklerinde, varisler gibi ortaya çıkarak hemoroid hastalığına neden olabileceğini ifade etti.
Hemoroid hastalığının ortaya çıkmasında birçok faktörün etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar, özellikle karın içindeki basıncı artıran etmenlerin, hemoroid hastalığını tetikleyebildiğini söyledi. Bu faktörler arasında aşırı kabızlık veya ishal gibi bağırsak hareketlerindeki düzensizlikler, tuvalette uzun süre oturma, fazla kilo veya obezite, gebelik döneminde artan karın içi basıncı, kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı, uzun süreli oturma veya sürekli ağırlık kaldırma gibi aktiviteler bulunuyor.
Hemoroid hastalığının tedavisinde medikal tedavi veya cerrahi müdahale uygulanabileceğini belirten uzmanlar, yaşam tarzındaki sorunların çözülmesinin önemli olduğunu vurguladılar. Hareketsiz bir yaşam tarzının terk edilmesi, beslenme düzeninin düzeltilmesi, kilo kontrolü, tuvalette uzun süre oturma alışkanlığının değiştirilmesi gibi önlemlerin alınması gerektiğini ifade ettiler.
Hemoroidlerin derecelendirilebileceğini ve tedavi yönteminin buna göre belirlenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahalenin gerekebileceğini belirttiler. Hamilelik döneminde hemoroidlerin oluşabileceğini ve genellikle lokal ilaçlarla tedavi edilebileceğini, ancak bazı durumlarda cerrahi müdahalenin gerekebileceğini de eklediler.
Hemoroid hastalığının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini belirten uzmanlar, belirtilerin ortadan kaldırılması için önlemler almanın önemini vurguladılar. Hemoroid hastalığının her yaşta görülebileceğini ancak genellikle 50 yaşından sonra daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, yaşam tarzı ve diğer faktörlere bağlı olarak bu yaş aralığının değişebileceğini ifade ettiler.

 

DİĞER HABERLER

Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe
185 kiloyla doğum yaptı
185 kiloyla doğum yaptı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Motosikletten düşen çocuk öldü
Motosikletten düşen çocuk öldü
22 Mayıs 2024 Çarşamba
4.0 büyüklüğünde deprem!
4.0 büyüklüğünde deprem!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Arılar telef oldu
Arılar telef oldu
20 Mayıs 2024 Pazartesi